Dnešní blogový příspěvek bych ráda věnovala lektorům. Ať už lektorům němčiny, angličtiny, nebo třeba turečtiny. Práce s lektory se v posledních měsících stala mým velkým tématem a vím, že mě spousta lektorů a lektorek sleduje na mém YouTube kanálu nebo sociálních sítích. Ať už si chodíte pro inspiraci, nebo jste třeba četli můj e-book, budu moc ráda, pokud si přečtete i následující řádky, ve kterých shrnu, kde se jako lektoři cizích jazyků můžeme vzdělávat, nechat se inspirovat či networkovat s kolegy.
O online výuce jsem začala přemýšlet koncem roku 2018, na cestách. Vzpomněla jsem si, že jeden můj kamarád v Německu učil němčinu přes Skype pro českou jazykovou školu, a napadlo mě, že bych mohla vlastně učit odkudkoliv, když to jde z Německa do Česka. To by mi umožnilo splnit si sen – stát se digitální nomádkou.
Když jsem s online výukou začínala, neznala jsem vůbec žádné jiné lektory z online prostředí. Obepsala jsem pár jazykovek s nabídkou online výuky přes Skype. Nikde mě moc nezaškolili, ale začala jsem a sbírala zkušenosti sama. Nějaké technické nebo didaktické tipy? To mě ani nenapadlo řešit.
Jsem ráda, že jsem narazila na tyto projekty, které mě na mé cestě posunuly, a od roku 2019 jsem ušla obrovský kus cesty. Časy, kdy jsem si se studenty ,,jen” povídala za 200 Kč na hodinu, jsou dávno pryč.
Pokud s lektorováním obecně nebo s výukou online teprve začínáte, máte štěstí. V posledních dvou letech, snad i díky covidu, vzniklo množství báječných projektů. Pojďme si je představit.
Jazykový koutek
Ještě před covidem jsem objevila Lucii Gramelovou, její knihu ,,Buď špička mezi lektory” a kurz o podnikání v jazykových službách. Vím, že je to lektorský základ, ale pokud byste zatím náhodou neznali nebo váhali s koupí, rozhodně doporučuji. Tento kurz je skvělý pro všechny, kteří dobře umí cizí jazyk a přemýšlí nad tím, jak se jím uživit. Není to tedy pouze o výuce, ale i o překladech, tlumočení nebo nastínění dalších možností. Skvělé pro počáteční rozjezd.
Jakmile se člověk rozhodne stát se lektorem, ale ještě neví, jestli učit jen online, nebo i osobně, jestli skupinky, nebo jen individuály, pak se vám bude hodit kniha. Doporučuji ji ale tak jako tak, je plná skvělých tipů, které se šiknou všem lektorům. Rozhodně se stavte u Lucky v Praze osobně. Kurz v Mečislavce byl úžasným zdrojem networku.
Klára Pirklová
Na Kláru jsem narazila ještě před tím, než se tematice lektorů začala věnovat. Moc se mi líbila její webová stránka, a až po čase jsem zjistila, že je Klára na techniku opravdu profík, a tak dává smysl, že má nejhezčí lektorský web široko daleko. Pokud se chcete vzdělat v online výuce a proniknout trochu do tajů learning designu, jsou Kláry projekty to pravé.
Pravidelně vysílá, posílá newsletter, napsala e-book Digitální výuka cizích jazyků, který je nabitý didaktickými tipy, aplikacemi, aktivitami do lekcí a užitečným know-how.
V neposlední řadě také pořádá konferenci Učíme jazyky online. Největší akci pro lektory a lektorky, na které pravidelně vystupuji jako řečník i já. Pokud někde nabrat inspiraci, motivaci, vzdělat se, seznámit a networkovat, tak právě tady. Aktuální informace najdete na jejím webu. Stačí se pouze zaregistrovat, registrace je ZDARMA.
Akademia Lektorov
Díky loňské konferenci Učíme jazyky online jsem objevila Instagram Akademia Lektorov, kde Kristina Uhnáková sdílí užitečné tipy, rady nebo myšlenky, které máme my všichni, ale bojíme se je říct nahlas. Kika je takový guru lektorů a individuálních lekcí 1:1.
Dodává lektorům sebevědomí a umí je nakopnout k tomu, aby se uměli ,,prodat” správným studentům.
Její trefné příspěvky vás donutí se zamyslet nad tím, co děláte, jak to děláte a proč. Správná mentorka! Na mém YouTube se můžete podívat na dva rozhovory, z června 2021 a února 2022.
Digitální lektoři
Projekt, který odstartoval v začátcích covidu a stovkám lektorů pomohl převést offline podnikání do online. Desítky YouTube videí, online kurzy, Instagram, FB skupina. Věřím, že od digitálních lektorek Ivany a Hanky si každý lektor vybere něco. Já osobně jsem viděla všechna videa, a nejvíc mi pomohla individuální konzultace s Ivanou a kurz na Google Classroom.
Digitální lektoři zkrátka pomáhají učit online, všem. Ivana napsala mimoto letos knihu 164 úkolů, na kterou jsem mohla napsat referenci a být tak jednou z prvních čtenářek.
Pokud bojujete s přípravou na lekce a nevíte, jak udělat výuku zábavnější, kreativnější, nebo prostě co těm studentům zadat za DÚ, tak doporučuji prolistovat knihu. Ušetříte si čas.
Průvodce online lektora
Abych nedělala reklamu jen ostatním, haha, přidám ještě na závěr svůj e-book, který se mi nedávno podařilo dokončit. Původně jsem chtěla napsat stručný přehled o tom, jaká je práce lektora na cestách, ale nakonec jsem psala a psala, až jsem obsáhla kompletní know-how k tomu, jak se stát online lektorem, jak se tím úspěšně živit, jak se v této práci díky budování brandu a digitálních produktů posouvat.
Kniha čítá 238 stran, 10 checklistů a spoustu informací, odkazů a tipů.
Ukázku zdarma najdete zde.
Znáte nějaký další kurz/knihu nebo událost, která by neměla chybět žádnému lektorovi cizích jazyků? Sdílejte!
Věřím, že jsem na něco určitě zapomněla, a sama se moc těším na další sebevzdělání. My lektoři to prostě máme v krvi. Nechceme jen učit ostatní, chceme stále učit i sebe. No ne?