Letní dobrodružství? Staň se au pair ve Švýcarsku

Rádi cestujete a láká vás představa, že byste nějaký čas strávili v nádherné, vyspělé zemi, která nabízí krásná jezera, alpské vrcholky, malebná města i luxusní prostředí? Pak se určitě vypravte do Švýcarska a vyzkoušejte si, jaké to je být au pair! Možná to zní jako životní dobrodružství, o kterém jste vždy snili a které jsem já osobně prožila. Přečtěte si o tom, jak jsem se rozhodla prozkoumat krásy Švýcarska a život v Lausanne. Byla to nezapomenutelná cesta plná dobrodružství a objevování!

Lausanne: perla Švýcarské riviéry

Lausanne je čtvrté největší město Švýcarska. Leží na břehu Ženevského jezera a je známé jako jedno z nejkrásnějších měst na Švýcarské riviéře. Při příjezdu do tohoto malebného města jsem byla ohromena krásnými výhledy na jezero a alpské panorama. Pokud bych ho mohla přirovnat k nějakému světovému městu, abyste měli představu, jak krásné to tam je, pak by to bylo San Francisco nebo Paříž se strmými kopci a nádhernými honosnými budovami s malými balkonky z tepaného železa. Lausanne je jediné město ve Švýcarsku, které má metro, a je domovem mnoha prestižních škol a univerzit, díky čemuž má mladistvou a energickou atmosféru.

Život jako au pair

Psal se rok 2016, já jsem v té době studovala na vysoké škole a měla před sebou dlouhé letní prázdniny. Jak si je co nejvíc užít a mít skvělý zážitek na celý život? Rozhodla jsem, že bych mohla vyrazit pracovat do zahraničí. Najednou jsem se ocitla na stránce aupairworld.com, kde jsem si našla hostitelskou rodinu a vyrazila jako au pair do Švýcarska! Ze začátku jsem samozřejmě měla obavy, co mě tam bude čekat za rodinu a hlavně děti, ale musím říct, že jsem měla štěstí. Rodiče byli movití, ale přitom skromní lidé. Zato s dětmi to bylo mnohem náročnější, než jsem čekala. Měla jsem je učit německy, ale bohužel ten jazyk opravdu neměly rády a totálně ho bojkotovaly. Takže jsem na ně mluvila německy a ony mi odpovídaly anglicky, v horším případě francouzsky, Lausanne je totiž frankofonní. A já v té době neuměla francouzsky ani koukat, natož mluvit. 😀 Ale zvládla jsem to a hodně mi to dalo! Jako au pair jsem se stala součástí švýcarské rodiny. Tato role mi poskytla jedinečný vhled do švýcarského života a kultury a já mohla zažít jejich životní styl na vlastní kůži. Mým hlavním úkolem bylo zabavit děti po celé letní prázdniny různými aktivitami, jako jsou návštěvy muzeí, procházky po městě, nebo dokonce výlety do blízkých hor. 

Kulturní bohatství Lausanne

Lausanne je město s pestrou kulturní nabídkou. Jak už jsem zmínila, během svého pobytu jsem s dětmi navštívila různá muzea, ale i divadla a koncerty. Olympijské muzeum v Lausanne je jedním z nejzajímavějších muzeí, které jsem kdy viděla. Zde jsem se dozvěděla mnoho o historii olympijských her a před budovou jsem objevila i jednu z našich největších běžeckých legend – Emila Zátopka. 

Doporučila bych i muzeum Nestlé v nedalekém městě Vevey, které nabízí pohled do historie a vývoje této společnosti, jednoho z největších potravinářských koncernů na světě. Alimentarium se nachází v nádherné historické budově „Nest“, bývalém ústředí Nestlé Group v krásném prostředí na promenádě u Ženevského jezera, naproti soše Charlieho Chaplina a velké vidličce – turistické dominanty Vevey.


Tady ve stálé expozici s interaktivními prvky můžete prozkoumat inovace a produkty, které ovlivnily potravinářský průmysl. Líbilo se mi i v MUDAC – Muzeu současného designu a užitého umění a Aquatisu, největším sladkovodním akváriu-viváriu v Evropě. Samozřejmě jsem si nenechala ujít ani plavbu po Ženevském jezeře a výlet do Ženevy. Zážitků bylo opravdu nespočet.

Jazyková výzva

Jedné z výzev, které jsem jako au pair čelila, byla jazyková bariéra. V Lausanne se mluví francouzsky. Nevím, jak je to dnes, ale ani angličtina s němčinou mi v tomhle městě v roce 2016 příliš nepomohly. Naštěstí jsem ale ve městě potkala i další au pair a lidi, se kterými jsem problémy domluvit se neměla. Přece jen třetinu populace Lausanne tvoří studenti!

Jela bych znovu?

Být au pair ve Švýcarsku byla jedna z nejzajímavějších zkušeností mého života. Tahle příležitost mi umožnila nejen prozkoumat krásy Švýcarska, získat nové přátele a zažít život v zahraničí z pohledu místního obyvatele, ale také jsem zjistila, že hlídat cizí děti je opravdu náročné, a už bych do toho znovu nešla. Není to pro mě. Lausanne mě ale okouzlila svou krásou, kulturou a pohostinností.

Pokud tedy toužíte po nezapomenutelném dobrodružství a zároveň příležitosti k rozvoji svých dovedností, práce jako au pair v Lausanne – nebo kdekoliv jinde na světě – může být právě tím, co hledáte, i když to jistě není pro každého. Anebo si udělejte výlet a nechte se unést krásou Lausanne. Stojí za návštěvu!
_______________________________________________________________

Socha Emila Zátopka

Článek pro vás napsala Stefanie Mann, moje česko-německá kamarádka, kterou jsem právě v roce 2016 poznala a po jejím návratu z Laussane jsme společně v roce 2017 vyrazily na univerzitu do Chemnitz, kde jsme společně strávily několik měsíců studiem na vysoké škole i prací.

Steffi se momentálně zabývá tvorbou vizuálů v Canvě a pomáhá freelancerům s prezentací na internetu.

Kromě toho vám ráda pomůže s administrativou kolem podnikání jako vaše virtuální asistentka.
👉🏻 https://steffimarketing.cz