Znáte to. V lednu má člověk pocit, že tento rok bude jiný. Říká si, jak se bude učit každý den, jak posune svoji němčinu o dvě úrovně výš a jak si udělá certifikát C2, a kromě toho se ještě zapíše na kurzy kreslení, začne běhat maratony, objeví lék na rakovinu, napíše knihu a procestuje svět.
Snadno se nám v lednu píší seznamy úkolů, priorit a předsevzetí. Hůř se nám pak v dubnu plní, a v červenci ještě hůř.
Co si takhle napsat jen pár maličkých drobností a návyků, které si udržíme po celý rok? Jak se říká, je lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše. A já si myslím, že je rozhodně lepší se během roku naučit 100 nových slovíček a zlepšit porozumění díky podcastům, než se v lednu mučit s gramatikou, a v únoru učebnice zase odložit. Co si o tom myslíš ty?
Tady je pár tipů, co můžeš letos dělat jinak:
- Začni poslouchat němčinu
Ano, poslouchej i přesto, že nerozumíš. Jednoduše si zapni podcast, muziku nebo rádio. Nestresuj se s tím, že musíš rozumět každé slovo nebo že slyšíš pouze und, a nic dalšího. Tvé ucho si na němčinu, melodii a intonaci musí zvyknout. Věř mi, že časem uslyšíš i jednotlivá slova a později i celé věty. - Aktivně se uč
Napiš si každý den 3 věty v němčině (deník vděčnosti, nákupní seznam, todolist…)
Přidej se na herohero a poslechni si podcast, v autobuse nebo při čekání na tramvaj si projeď slovíčka na quizletu nebo přečti přepis podcastu.
Mluv sám/sama se sebou v němčině (ve sprše, na procházce, při jízdě autem…). - Předplať si lekce
Zaplať si jazykový kurz nebo balíček lekcí. Trochu tě to donutí se na to nevykašlat, a když máš dobrého lektora, tak je největším přínosem to, že toho človíčka, který se tak snaží ti nacpat němčinu do hlavy, nechceš zklamat. Znám to z vlastní zkušenosti, a protože nechci, aby si moje lektorka španělštiny myslela, že na to peču, tak přijdu často i s rýmou nebo vstanu v 6, abych dopsala slíbený úkol. - Najdi si něco, co tě v němčině baví
Klidně to můžou být reels nebo Instagram/TikTok. Čím více obsahu budeš v němčině vyhledávat, lajkovat a komentovat, tím spíš ti algoritmus bude servírovat obsah v němčině. Mohou to však být i články o autech, podcast o výchově dětí nebo knížka.
Mě v němčině v poslední době hodně bavil seriál na Netflixu Liebes Kind. Taky mě hodně baví aplikace Babadum. Hodně jsem si oblíbila podcast Smarter Leben (Spiegel) a taky se mi hodně líbí podcast Schokofrösche s tematikou Harryho Pottera.
Jak ti můžeme pomoct s němčinou my v Kika’s German?
Asi záleží na tom, jaké máš cíle a jaký máš budget.
Pokud chceš začít zlehka a levně, tak se přidej na herohero, kde za 5 eur měsíčně najdeš podcastové epizody s přepisem, vytvořené sady slovíček pro quizlet (funguje i offline, na počítači i na telefonu, i bez aplikace) nebo gramatiku, tabulky a další tipy k učení.
Pokud do toho chceš trochu víc šlápnout a naplnit nějaké cíle, pak se můžeš učit přímo se mnou v mentoringu pro samouky, nebo si vybrat lektorku na individuální lekce. Nabízíme 30 nebo 50minutové lekce online. Sestavíme ti výukový plán na míru, a kromě toho jsme tým mladých pokrokových lektorek, které ví, jak se učit němčinu zábavně a efektivně (čti: jinak než na základce).
Všechny lektorky a nabídku našich služeb najdeš na webu: www.kikasgerman.cz
Toto o nás napsala naše studentka Anna: Ty a tvůj tým jste němčinářský Bohyně. Ať už to byl do detailů propracovaný mentoring, nebo skvělé konverzační lekce, u kterých jsem se naučila reagovat a rozmluvit se, a to všechno s kupou srandy a zábavných aktivit. Před Vánoci jsem byla členkou adventního kalendáře, který byl také plný suprových nápadů. A teď pokračuji s lekcemi s Terkou, která je plná pozitivní energie. Opět jsem měla menší stres, ale pak, když jsem viděla lektorku plnou elánu a energie do němčiny, na všechno jsem zapomněla a můj mozek se soustředil jenom na němčinu.
Jsem Kika, lektorka němčiny online.
Učím němčinu zábavně, efektivně a tak, aby ji student použil v každodenním životě. Každý měsíc posílám studentům newsletter s novým blogovým článkem, podcasty a tipy k učení. Odebírej newsletter a uč se s námi.