Jak na poslech při maturitě? Připrav se s Kika’s German 🎧

Poprosila jsem lektorku Petru, která učí na gymnáziu, aby pro tebe sepsala pár tipů, které tě připraví na didaktický test z němčiny a jednu jeho část – poslech. Zároveň s tebou nasdílím svoje triky a tipy, ke zkouškám i k poslechu, a pozvu tě na stránku Edufix.cz, pro kterou jsem před lety natočila přípravný videkurz k maturitní zkoušce z němčiny. Na celý kurz pro tebe mám 15% slevu. Stačí zadat kód MAT23JP.

https://www.edufix.cz/maturita/nemecky-jazyk

Jak maturitní zkouška z němčiny vypadá?

Maturitní zkouška z německého jazyka se skládá ze tří částí. Z části ústní, písemné a didaktického testu. Didaktický test se zaměřuje na poslech s porozuměním, čtení a jazykovou kompetenci.

Každá část má svá specifika, svá úskalí. Největším strašákem je však pro studenty poslech s porozuměním. I na tuto část se dá efektivně připravit a zvládnout ji bez stresu a tipování.

Poslech se skládá ze čtyř cvičení a trvá 40 minut. Každou část uslyšíte dvakrát. 

Důkladně si přečtěte zadání a soustřeďte se na klíčová slova. Klíčová slova si můžete také podtrhat. Pomůže vám to uvědomit si, na co se máte v poslechu zaměřit. Dávejte pozor, zda v zadání není zápor. Často dochází k tomu, že student zápor nichtkeinnicht mehr přehlédne, a potom odpovídá opačně. Zadání je v českém jazyce. Nemusíte se tedy bát, že byste nerozuměli, co máte dělat.

V první část poslechu uslyšíte otázku a budete vybírat správný obrázek. V této části jsou čtyři otázky.

Ve druhé části poslechu budete rozhodovat, zda daná tvrzení jsou pravdivá (P) nebo nepravdivá (N). Po vyslechnutí zadání dostanete čas 40 sekund na seznámení se s úlohami. Po poslechu budete mít 20 sekund na zaznamenání odpovědí a 15 sekund na kontrolu vašich odpovědí. 

Ve třetí části sami doplníte na základě poslechu chybějící údaje. V zadání budete mít uvedeno, kolik nejvýše slov můžete použít v každé odpovědi (zpravidla maximálně tři slova). Tuto informaci nepřehlédněte. Čísla v odpovědích můžete zapisovat číslicí. Po vyslechnutí zadání dostanete čas 40 sekund na seznámení se s úlohami, po poslechu 30 sekund na zaznamenání odpovědí a 20 sekund na kontrolu vašich odpovědí. 

Ve čtvrté části budete na základě vyslechnutých nahrávek vybírat správnou odpověď z možností A – D. Nejprve uslyšíte otázku a poté vyslechnete nahrávku. Po skončení nahrávky si zaznamenejte správnou odpověď. V této části nedostanete žádný extra čas na kontrolu.

Po ukončení poslechové části didaktického testu budete mít čtyři minuty k přepsání odpovědí do záznamového archu.

Při prvním poslechu se zaměřte na celkové porozumění. Patrně už po prvním poslechu budete vědět správnou odpověď. Při druhém poslechu se soustřeďte na klíčová slova a zkontrolujte, zda je vaše řešení správné. U všech úloh je pouze jedna správná odpověď.

Pokud se stane, že něčemu při poslechu neporozumíte nebo vám nějaké slovíčko uteče, snažte se zachovat chladnou hlavu a soustřeďte se na kontext a na smysl. Právě tato situace vás může přivést do stresu, kdy přestanete poslech vnímat a utečou vám další podstatné informace, které vás mohou dovézt ke správné odpovědi.

Při didaktickém testu dostanete testový sešit, do kterého si budete zapisovat vaše poznámky během zkoušky. Dostanete také záznamový arch, do kterého zaznamenáte správné odpovědi. Při přepisu vámi vybraných odpovědí dávejte pozor, abyste vše přepsali správně. Nezřídka se totiž stává, že se student ve spěchu a ze stresu překoukne, a svou odpověď, byť správnou, zapíše do jiného políčka. Piště čitelně. Nejednoznačný nebo nečitelný zápis odpovědi je považován za chybný.

Určitě doporučuji vyzkoušet si několik poslechů didaktických testů nanečisto. Poslechy z minulých ročníků najdete na: https://www.statnimaturita-nemcina.cz/didakticky-test, popř. zde: https://maturita.cermat.cz/menu/testy-a-zadani-z-predchozich-obdobi/nemecky-jazyk/testy-a-zadani-nemecky-jazyk , a to včetně řešení a transkripce. 

Po vyzkoušení poslechového subtestu si vezměte do ruky přepis a poslechněte si nahrávku ještě jednou, s transkripcí v ruce. A to i v případě, že všechny vaše odpovědi byly správné. Možná v přepisu najdete důležitá slovíčka či důležité fráze, které vám utekly nebo je neznáte.Přepis slouží jako kontrola. Čím více poslechů si vyzkoušíte, tím lépe budete připraveni na ostrý maturitní poslech.

Kromě trénování poslechů v maturitních testech také vřele doporučuji poslech mluvené němčiny.
Poslouchejte, jde to snadno, existuje spousta možností – například seriály a filmy, videa na Youtube, audioknihy, písně, podcasty. Poslechová cvičení zaměřená na přípravu k maturitě najdete také v knize od nakladatelství Polyglot: Fertigkeitstraining Übungsbuch – B1. Zde si můžete kromě poslechu procvičit i čtení, popis obrázku a psaní maturitní eseje.

Doporučuji si několikrát vyzkoušet nanečisto celý didaktický test. Celý didaktický test trvá 110 minut. Je to poměrně dlouhá doba, po kterou je potřeba se soustředit a udržet pozornost. To může být pro někoho velmi náročné.

_______

Tipy na konkrétní podcasty najdete v článku z roku 2021. Pokud si chceš poslech natrénovat raději u seriálu nebo u filmů, mrkni na instagram, kde jsem sdílela pár tipů na seriály na Netflixu. Na blogu najdeš i tipy na mé nejoblíbenější filmy nebo na romantické komedie.

Potřebuješ se na didaktický test připravit kompletně? Ztrácíš se u zadání, nevíš, jak zvládneš čtení a máš pocit, že ničemu nerozumíš? Mrkni na přípravný videokurz, ve kterém si zopakuješ gramatiku do úrovně B1, nanečisto si úlohy vyzkoušíš a získáš představu o tom, co tě čeká. https://www.edufix.cz

Pokud zadáš slevový kód MAT23JP, získáš 15% slevu na už tak nadupaný a velmi levný kurz. Mrkni na ukázku zdarma, zaregistruj se a připrav se na maturitu s předstihem.

Máš zájem o individuální přípravu na maturitní zkoušku, na certifikát nebo o posun tvé úrovně? Mrkni na lektorky Kika’s German, které jsou připravené ti s němčinou pomoct. Jedna z nich, Petra, pro tebe sepsala i tento článek. A pokud se připravuješ na maturitu, lekce s ní mohu doporučit na 100%.

https://www.kikasgerman.cz/individualni-lekce-s-kolegy/

______

Přeju hodně úspěchu a ať se vám při maturitní zkoušce daří.

Článek napsala Petra DudkováPetra učí v přátelské a pohodové atmosféře, pomůže vám zlepšit němčinu, připravit se na zkoušku nebo se rozmluvit.

Je otevřená vašim přáním, zájmům a požadavkům. Snaží se o to, aby se němčina stala přirozenou součástí vašeho života. Absolvovala studijní stáže v Berlíně, Míšni, Halle a Freiburgu.

Kromě studia cizích jazyků ráda cestuje, sportuje, poslouchá hudbu, čte nebo fotí.