„Fünf Minuten vor der Zeit ist des Deutschen Pünktlichkeit,“ říká se v Německu. Německá dochvilnost je vyhlášená a Němci jsou na ni sami velmi pyšní. Ale jak je to s ní doopravdy? Chodí i Němci pozdě, nebo se jim daří přijít vždycky včas, případně dokonce o 5 minut dříve, jak se říká v úvodním přísloví?
Moje první zkušenost s německou přesností a dochvilností proběhla už na gymnáziu. Zatímco před začátkem hodin téměř všech ostatních vyučujících jsme z chodby do třídy vyráželi až po zazvonění zvonku (někdy rychleji, někdy pomaleji), hodiny němčiny s Frau Weber, rodilou mluvčí ze saského Dippoldiswalde, už se zvoněním zvonku začínaly a opozdilec si vysloužil jemné pokárání. Frau Weber byla ztělesněním dochvilnosti, die Pünktlichkeit in Person, a potvrzovala tedy představu, že Němci chodí včas.
Platí to ale u všech Němců? Od dob gymnázia jsem jich potkala mnoho a v různých situacích a odpověď, možná nepřekvapivě, zní: Ne. To ale neznamená, že by dochvilnost nebyla v v Německu velmi důležitá.
Němci obecně považují za normální chodit včas. Platí, že do školy, do práce, na úřady, do banky, k lékaři, na zkoušku na univerzitě nebo na domluvenou schůzku člověk chodí včas. Kdo chodí včas, projevuje svému protějšku respekt. Běžná tolerance pro neomluvený pozdní příchod bývá kolem 5 minut. Pokud přijdete o 10 až 15 minut později, ocení Němec krátkou zprávu a stručné vysvětlení nebo omluvu.
A co když se v plánování trasy přepočítáte, ujede vám tramvaj nebo uvíznete v koloně a přijdete opravdu hodně pozdě? Pokud spěcháte na domluvený termín v bance nebo na úřadě, je možné, že vám prostě propadne. Ale pokud přijdete pozdě na sraz s kamarádem a svůj pozdní příchod vysvětlíte, pravděpodobně se na vás příliš zlobit nebude. Němci si sice na dochvilnosti zakládají, zároveň jsou ale často ochotni čekat a nijak zvlášť je to nevyvede z míry.
V porovnání s Českem německá dochvilnost pravděpodobně neohromí tolik jako ve srovnání se státy jinými, např. se státy jižní Evropy. Pokud bych porovnala všechny Čechy a Němce, které jsem kdy v životě potkala, nemohla bych říct, že Němci byli dochvilnější. V obou skupinách byli ti, co snad nepřišli nikdy nikam pozdě, i ti, co snad nepřišli nikdy nikam včas. To, co je pro Němce možná typičtější, je, že občas ve snaze nepřijít pozdě přijdou až moc brzy, což ne vždy člověk ocení, zejména pokud pozval kamarády na večeři, v poslední půlhodince ve spěchu dokončuje přípravy a hosté už klepou na dveře.
Kdo chce přijít včas, musí vědět, v kolik to „včas“ je. To se zdá jako banální samozřejmost. Ne vždy to ale pro Němce samozřejmost je. Formální uvádění časových údajů (12:15 = zwölf Uhr fünfzehn) není žádný problém. Ten nastává až tehdy, když se dva Němci musí úplně vážně ujistit, že pokud jeden přijde ve viertel eins a druhý ve Viertel nach zwölf, myslí oba ten samý čas a opravdu se ve čtvrt na jednu sejdou. Hovorové časové údaje, které se liší regionálně, jsou někdy oříšek i pro samotné Němce. Nakonec to ale většinou zvládnou a přijdou včas. A dokonce v ten samý.
Samostatnou kapitolou je německá železnice Deutsche Bahn. Německé dráhy mají dle mé zkušenosti v zahraničí, zejména v Česku, pověst velmi dobře fungující společnosti. Mnoho lidí si představí moderní vlaky, které jsou dobře vybavené a jezdí vždy na čas. Sami Němci by ale Deutsche Bahn za symbol národní dochvilnosti asi neoznačili. Cestující si často stěžují na zpoždění nebo zrušení vlaků. Zde tedy určitě zůstává prostor k zlepšení – ani Němci nejsou dokonalí.
Pokud se ale do Německa vydáte na výlet, dovolenou nebo pracovně, snad se vám potíže se zpožděnými vlaky vyhnou. A jako univerzální návod k tomu, jak se chovat, vám postačí i české přísloví Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí, se kterým by jistě každý Němec bez okolků souhlasil.
Článek pro vás napsala lektorka Daniela z týmu Kika’s German.
Daniela žije na severu Německa v Rostocku a momentálně dokončuje magisterské studium.
S němčinou se setkává denně, a to jak v hovorové podobě, tak při studiu. Ráda vás připraví na Erasmus pobyt na německé univerzitě, na pracovní pohovor nebo jazykovou zkoušku. Lekce s Danielou začínají vždy včas a utíkají strašně rychle. Proč? Protože vás němčina bude bavit!
Domluvte si úvodní lekci zdarma: https://www.kikasgerman.cz/individualni-lekce-s-kolegy/
Nezapomeňte nás sledovat na Spotify, kde si zdarma můžete poslechnout podcast, nebo na Instagramu, kde na vás chrlíme slovní zásobu. Za 5 eur měsíčně se pak s námi můžete učit na herohero.