V posledních letech nabraly podcasty na popularitě. Už skoro každý ví, že podcast existuje, a přibylo pravidelných posluchačů. Patříš mezi ty, kteří podcast neznají? Je to mluvené slovo, něco jako rádio bez hudby, ke kterému se můžeš vrátit a poslechnout si jej kdykoliv a kdekoliv, i offline. Epizody jsou různě dlouhé a najdeš podcasty o nejrůznějších tématech od cizích jazyků přes vaření až po technologie, cestování či výchovu dětí.
Já osobně na podcastu oceňuji, že si člověk na chvíli odpočine od obrazovky. Strčíte si sluchátka do uší a můžete vařit, uklízet, procházet se nebo koukat ve vlaku z okýnka, aniž byste čučeli do telefonu.
Moje oblíbené podcasty v němčině
Smarter Leben – rozhovory se zajímavými lidmi o zajímavých tématech. Od stravy, vztahů, práci k seberozvoji či relaxu. Základní myšlenkou podcastu jsou nápady k lepšímu životu. Sami jej popisují takto – Ideen für ein besseres Leben haben wir alle. Aber wie setzen wir sie im Alltag um? In »Smarter leben« treffen wir jede Woche Menschen, die uns verraten, wie es klappen kann.
Slow German – epizody pro studenty němčiny, ať už začátečníky, či pokročilé, včetně přepisu. Zajímavá témata, spousta témat o Německu, tamní kultuře, zajímavých osobnostech, svátcích a místech.
Langsam gesprochene Nachrichten – Aktuální zpravodajství ze světa, s originální slovní zásobou a autentickými výrazy, přečteno zpomaleně. Vhodné pro úroveň cca B1/B2. Někoho pomalost rozčiluje a radši pár slov nepochytí, někdo ocení, že má chvilku na zamyšlení. Příjemné propojení získání aktuálních informací a němčiny.
DW Top Thema – opět DW produkt. Skvěle zpracovaná zajímavá a nejrůznější témata. Najdete si podcast na skoro jakékoliv téma. Na webu dw potom najdete ke každé epizodě přepis, slovíčka s definicí a úkoly.
Easy German – Určitě znáte videa nebo jiné produkty od Cari a Janusze, oder? Připravují pro studenty němčiny i podcast, a v případě, že se stanete členy Easy German, dostanete ke každé epizodě také Transkript a list se slovíčky. Mám pocit, že se už od A2/B1 dá krásně rozumět. Mluví pomalu, srozumitelně a spisovně a často o zajímavých tématech z běžného života – nákupy, stěhování, jídlo, hledání bydlení apod.
Reisen Reisen – Pokud rádi cestujete, zkuste třeba tento podcast, vhodnější pro úrovně B2 / C1.
Neřiďte se vůbec tím, co ráda poslouchám já nebo vaše kamarádka. Najděte si svůj podcast. Zkuste na Spotify, Apple Podcast nebo Google podcast jednoduše napsat téma, o které se zajímáte, ať už je to Kochen, Erziehung, Autos (Elektromobilität), Minimalismus etc. Věřím, že najdete podcast k jakémukoliv tématu! Mělo by vás to hlavně bavit.
Jak s poslechem pracovat?
Zkuste si občas vypsat fráze nebo slovíčka, která jsou pro vás nová. Nemusíte podcast zastavovat po každé minutě, ale určete si, kolik nových slov se chcete naučit, a tolik si jich vypište, případně vypište jen to, co vás zaujalo.
Stejně tak si zapisujte celé fráze, přísloví. Třeba víte, že rozumíte, co tím chce mluvčí říct, ale vy byste to sami takhle nepoužili.
Soustřeďte se na výslovnost. Slyšíte nějaké neznámé slovo? Jak se píše? Pořádně se zaposlouchejte a zapište si, co slyšíte. Využijte pravidel výslovnosti. Je to krátce? Asi tam budou dvě samohlásky. Je to dlouze? Nebude tam uprostřed náhodou ,,h,,? Slyšíte ,,c” ? Nezapomeňte, že se zapisuje jako ,,z”.
Kde a kdy poslouchat?
Podcast můžete poslouchat prakticky kdykoliv a kdekoliv máte chuť, ale je fajn, když už jej posloucháte, abyste se aktivně soustředili. Pokud vám do toho mluví děti, hraje hudba nebo manžel vrtá police, nebudete se soustředit ani na jednotlivá slova, ani na celkový obsah.
Já bych poslech rozdělila na dva druhy a oba dva jsou velmi užitečné.
Poslech za účelem porozumění kontextu
Můžete poslouchat u vaření, uklízení, při jízdě autem nebo třeba při procházce. Není důležité znát veškerou gramatika a rozumět všem slovíčkům, ale je hlavní pochopit kontext. Možná se nenaučíte nic nového, ale zopakujete si to, co už umíte, a to je velmi důležité. Rozhodně nebuďte frustrovaní, pokud nerozumíte 100%. Bohatě stačí rozumět 60 – 70 %, abyste pochopili kontext. Radujte se, když rozpoznáte jednotlivá slovíčka nebo pochopíte nějakou složitější větu. Zaposlouchejte se do výslovnosti – vnímejte intonaci a melodii jazyka.
Poslech za účelem učení se
Pokud se chcete něco nového naučit, nestačí jen poslouchat při vaření. Je potřeba si vzít k ruce sešit nebo kus papíru a na poslech se opravdu soustředit. Zapisovat si slovíčka a fráze, která neznám, a dohledat si je. Zkusit je použít v kontextu. Následně si nová slovíčka nahrát na quizlet, anki nebo do jiné aplikace, případně si je přepsat do slovníčku / Excel tabulky. Poslechnout si podcast víckrát. Nejprve si zkusit porozumění, následně si vzít k ruce přepis a sledovat text i očima. Označit si nová a neznámá slovíčka a podle kontextu zkusit odhadnout, tipnout, co by to mohlo znamenat. Vyhledat si definici toho slovíčka v němčině, případně překlad do češtiny, pokud je to nutné.
Aktivně vytvářet vlastní věty s novou slovní zásobou, případně si nové fráze a přísloví dohledat v kontextu na reverso.net, abyste věděli, kdy se používají.
Jaké podcasty posloucháš a jak s nimi pracuješ? Napiš mi na deutsch.mit.kika@gmail.com
Můj podcast najdeš na Spotify, Apple Podcast, Google Podcast a dalších platformách. Případně i zde, na mém webu. Klikni na odběr a žádná nová epizoda ti neuteče.
Jsem Kika, lektorka němčiny online.
Učím němčinu zábavně, efektivně a tak, aby ji student použil v každodenním životě. Každý měsíc posílám studentům newsletter s novým blogovým článkem, podcasty a tipy k učení. Odebírej newsletter a uč se s námi.