A jaký je tvůj cíl?

Co myslíte, že je největším problémem studentů při učení cizího jazyka? Není to nudná učebnice, špatný lektor, anebo nedostatek času. Ne, ne. Z mého pohledu za neúspěchem a věčnými začátky stojí špatně stanovený cíl a zbytečně moc dlouhé časové úseky, které si na pokrok stanovujeme.

Každý nový student u Kika’s German projde nejprve Probestunde – zkušební lekcí na třicet minut. Jednou z otázek, které pokládám, je právě otázka na motivaci a cíl učit se němčinu. Někteří studenti v tom mají jasno, a s těmi je pak radost pracovat. Věnujeme se společně opravdu němčině. Zaměřujeme se na gramatiku, konverzaci, slovní zásobu, baví nás to a užíváme si Mentoring i společné lekce na Skype. Od pár človíčků si však vyslechnu odpověď: ,,Prostě se chci naučit německy.” Načež mi v hlavě zabliká červené varovné světlo a řeknu si: ,,Tak tady asi chybí nějaký vyšší cíl…”, a musíme se nejprve podívat na stanovení cílů a motivaci. Bez ní se to totiž dělá strašně těžko.

A pokud jsou pro vás lekce jen další přítěží, jen další ,,nutností” v nabitém kalendáři, a těšíte se, až bude po nich, pak tu máme problém, Houstone. 😀

Houston, wir haben ein Problem” | Ruthe, Coole cartoons, Comics lustig

Je jasné, že se všichni chcete naučit německy. To je pravděpodobně důvod, proč jste se vůbec dostali ke čtení tohohle článku. Jenže co to opravdu znamená? Učení se jazyka je nekonečné. Rok co rok vzniká spousta nových slov, jazyk se vyvíjí neskutečně rychle, existuje nepřeberné množství dialektů, synonym a přízvuků. Pokud je cílem naučit se německy, tak pravděpodobně časem narazíte na pocit, že je to nemožné. Přijde frustrace, pocit zoufalství, pocit, že se to nikdy nenaučíte, a tím pádem, že to nemá cenu. –> Nepoznáváte se?

Když si stanovíme konkrétní cíl, tak jej můžeme mnohem snadněji a jednodušeji naplnit. Můžeme si dokonce vypočítat časově, kdy je možné cíle dosáhnout. Jakmile se to stane, tak se dostaví pozitivní pocit. Člověk se může poplácat po rameni, mít ze sebe radost a stanovit si další cíl, s vědomím, že se to zvládnout dá, a že pokud tomu věnuje čas a energii, pravděpodobně opět cíl naplní. Juhuu. Dalším důležitým bodem, který bych ráda zmínila, je fakt, že ne každý student potřebuje vědět opravdu všechno, naučit se veškeré gramatické jevy včetně Konjunktivu I. a Plusquamperfekta. Gramatika i slovní zásoba by se měly odvíjet od studentova cíle.

Jak konkrétně může tedy přesně stanovený cíl znít?

  • zvládnout se v létě domluvit na dovolené (v hotelu, v restauraci, na benzínce…)
  • udělat přijímačky na univerzitu v Německu
  • zkouška / maturita
  • napsat si životopis, zvládnout pohovor
  • zvládnout uvařit podle německého videoreceptu
  • udělat si jasno v tom, jak se skládá německá věta
Nenech se stáhnout do propasti frustrací ! Dej si menší cíl.

Druhým bodem, kromě špatně stanoveného cíle, jsou příliš dlouhé časové úseky. Osobně si myslím, že je efektivnější intenzivní výuka nežli rozlezlý kurz alá základní škola, kde se sice učíme jazyk šest let, ale výsledek je takový, že věčně začínáme odznovu. Změní se buď učebnice, anebo učitel, do toho se soustředíme na spoustu jiných činností, a v hlavě je pusto a prázdno. V případě soukromé výuky jsou to nejrůznější pauzy a přestávky – aktuálně toho mám hodně v práci, jedeme na dovolenou, budou Vánoce… Pokud to s němčinou myslíte opravdu vážně, dejte jí prioritu Nummer 1, numero uno, number one! Zařaďte ji do každodenního života, vyhraďte si na ni každý den několik minut, minimálně dvakrát v týdnu konverzujte, učte se, anebo se dívejte na film, zapište si alespoň tři nová slovíčka denně a opravdu se jazykem obklopte.

Jak? – O tom brzy napíši článek, a pokud o něj nechcete přijít, klikněte dole pod článkem na odběr.

Pokud víte, že toho máte aktuálně opravdu hodně, tak se zbytečně netrestejte a nestresujte. V klidu si dodělejte to nejnutnější v práci, v klidu dostavte dům, anebo předělejte kuchyň. Raději své kurzy němčiny na pár týdnů či měsíců odložte a začněte s nimi tehdy, až si budete moct němčinu stanovit jako prioritu. Nemá cenu dnes začít a za měsíc či dva výuku přerušit. Lektor si na vás sice vydělá, ale vám to k ničemu nebude. Po pár týdnech pauzy budete začínat opět od začátku.

Neodkládejte to však chorobně dlouho. Zkuste zatím hledat a pátrat po aktivitách, kterými byste se naučili mít němčinu rádi. Po takových aktivitách, které vás budou bavit a kterými budete prokrastinovat tu práci či stavění domu.

Co třeba podcast Kika’s German? Anebo podcast Tak_Trochen? Znáte?

Víte, kam tím mířím? Člověk má tendence odkládat své povinnosti. Prokrastinuje. O tom už byla napsána řada knih. A je super prokrastinovat užitečně. Třeba poslechem německého podcastu/hudby, díváním se na videa/seriály v němčině s německými titulky, čtením zpráv na Instagramu (německé profily). Pomalinku a polehounku si s němčinou vybudujete vztah. Bude to činnost, která bude pro zábavu, ne za trest. A jakmile dokončíte to, co jste němčinou odkládali, můžete se jí naplno začít věnovat v mých kurzech: https://www.kikasgerman.cz/mentoring-pro-samouky/

Pokud projdete 30 lekcí Mentoringu pro samouky (7 měsíců), každý týden se budete věnovat 1 až 2 hodiny konverzaci a 1 až 2 hodiny samostudiu, obklopíte se jazykem, mohu vám zaručit, že se za půl roku dostanete o úroveň až dvě výše a že nebudete muset začít od začátku. Vaše němčina se upevní v hlavě natolik, že už ji odtamtud nedostanete. 🙂

Důkazem je má studentka Emma, která se ze slabší A2 dostala na úroveň B2. Tvrdě dřela, protože byla němčina její prioritou číslo jedna. Proč? Změnila jí život. Díky certifikátu má nové bydlení, novou práci… a brzy se dočtete o jejím příběhu zde, na blogu Kika’s German.

Odebírat novinky

Jsem Kika, lektorka němčiny online.

Učím němčinu zábavně, efektivně a tak, aby ji student použil v každodenním životě. Každý měsíc posílám studentům newsletter s novým blogovým článkem, podcasty a tipy k učení. Odebírej newsletter a uč se s námi.