Jmenuji se Romana, jsem lektorka angličtiny, čínštiny a také mentorka vysokoškoláků, kteří potřebují pomoci zorientovat se v nástrahách vysokoškolského studia.
Sama s tím mám bohaté zkušenosti, neboť jsem si postupně prošla studiem na pěti vysokých školách! Jsem také absolventkou magisterského programu na Universität Freiburg (též známé jako Albert-Ludwigs Universität).
V tomto článku se s tebou podělím o to, proč jsem si vybrala ke studium právě Německo a proč si myslím, že to byla správná volba.
Proč jsem se rozhodla pro studium v Německu?
To je otázka, kterou slýchám docela často. Je to celkem prosté. Po absolvování bakalářského studia politologie a sinologie v Čechách jsem hledala navazující studium, které by mi umožnilo skloubit oba tyto obory. Stála jsem před rozhodnutím, zda zvolit studium v Asii, ať už v Číně, nebo na Taiwanu, a nebo právě v Německu, které mi tuto možnost také nabízelo.
Volba to pro mě rozhodně nebyla jednoduchá, protože jsem v minulosti měla možnost nejen studovat, ale také žít na Taiwanu, a místní životní styl mi vyhovuje. Na druhou stranu jsem měla i krátkou zkušenost s životem v Německu, neboť jsem se tam v osmnácti letech rozhodla vydat na tři měsíce jako au-pair.
Kromě toho, a to pro mě při mém rozhodování bylo nakonec nejdůležitější, jsou německé univerzity proslulé svou kvalitou vzdělávacího systému a vysokou úrovní výzkumu. Zašla jsem se tehdy poradit za jedním svým vyučujícím na Karlově univerzitě, který mě v mé domněnce utvrdil a víceméně mi tenkrát řekl, že „pokud chci kvalitní vzdělání, tak si mám vybrat Německo. A pokud se chci naučit perfektně čínsky, pak si mám vybrat studium v Asii“.
Volba to nebyla vůbec jednoduchá, ale nakonec jsem se rozhodla pro studium v Německu s tím, že jsem už při podání přihlášky věděla, že se v rámci navazujícího studia do Číny stejně tak jako tak ještě podívám. Navíc studium na veřejných univerzitách v Německu je zdarma a platí se pouze poplatek za semestr (Semesterbeitrag), což hrálo při mém rozhodování také určitou roli.
Proč si vybrat pro studium právě Freiburg?
Osobně jsem si Freiburg vybrala nejen kvůli tomu, že nabízel studijní program, který kombinoval moje předchozí studijní zaměření, ale také právě díky věhlasnosti zdejší univerzity. Vždyť na zdejší Uni studovala plejáda laureátů Nobelovy ceny, ale také sama Hannah Arendtová (politologové jistě budou vědět)! A Universität Freiburg se v současné době řadí mezi deset nejprestižnějších univerzit v Německu!
Freiburg jsem si ale také vybrala díky poloze. Ta totiž umožňuje vychutnat si poklidný studentský život, který nabízí maloměsto ukryté na pomezí Schwarzwaldského lesa a rozsáhlých vinic, které se v oblasti Bádenska-Württemberska nachází.
Každopádně nemusíte mít obavy, když se vám zasteskne po ruchu civilizace, není nic jednoduššího než nasednout na vlak nebo na autobus a udělat si výlet do některého z významných evropských měst v blízkém okolí, jako je například Basilej, Štrasburk, Curych či Stuttgart. Menší výlet do Milána, Paříže či Bruselu odtud také zvládnete během víkendu. Stačí jen naskočit na některé z ICE, které ve Freiburgu staví.
K tomu, abyste si dopřáli zaslouženého odpočinku od studia, není však třeba vyrážet nikam daleko, protože oblast Schwarzwaldského lesa je překrásná a není nic jednoduššího než si udělat výlet například na Feldberg (nejvyšší hora v okolí, kam se jezdí v létě za pěší turistikou, a v zimě naopak lyžovat), či k jezerům Schluchsee a Titisee. Do nedalého Glottertalu se zase jezdí za jejich vínem a pivem. A v květnu na den otců (Vatertag) se zde pořádá každoroční putování po místních vinicích s ochutnávkou lahodného vína.
Jak se vlastně dostat na zdejší univerzitu?
K tomu, aby vás přijali ke studiu konkrétně mého oboru, bylo zapotřebí prokázat následující: doložit dosažené relevantní vzdělání bakalářského oboru a prokázat požadovanou znalost čínského a anglického jazyka (v případě angličtiny byla požadována znalost o úrovni alespoň C1 a v případě čínštiny pak HSK 4). Znalost němčiny nebyla pro můj studijní obor vyžadována, což bylo dáno tím, že se jednalo o akreditovaný anglicko-čínský program.
Pokud se budete hlásit ke studiu na německé univerzitě, je třeba mít na paměti, že veškeré dokumenty je zapotřebí nechat úředně přeložit, případně nostrifikovat. To vám zabere nějaký ten den. Kromě toho je nezbytné přiložit k přihlášce tzv. motivační dopis, ve kterém formulujete, proč právě vy byste měli být přijati ke studiu na zdejší univerzitě.
Dá se v Německu studovat bez znalosti němčiny?
Na úvod bych možná měla říci, že není tak docela pravda, že bych německy neuměla. Sama jsem se německy několik let na škole učila a v osmnácti letech jsem pak v Bavorsku strávila tři měsíce jako au-pair právě proto, abych se zlepšila v mluvené němčině. Avšak, jak jsem již zmínila, vzhledem k mému studijnímu zaměření nebyla znalost němčiny konkrétně pro můj studijní obor potřeba. Každopádně vzhledem k tomu, že zhruba polovinu mých spolužáků tvořili Němci, nebylo neobvyklé, že jsme čas od času (asi tak jedenkrát do týdne) dostávali četbu i v německém jazyce, která ovšem byla nepovinná. Na druhou stranu, když už jsem se tu němčinu kdysi učila (a když už jsem studovala na německé univerzitě), tak jsem se to většinou snažila alespoň zběžně přečíst, abych měla představu o tom, co se v daném článku píše. Což ovšem neznamená, že bych rozuměla každému slovu. To bohužel ne.
Na druhou stranu, pokud německy doopravdy neumíte, není třeba mít hned obavy, protože když půjdete kamkoli na úřady, s největší pravděpodobností se s vámi tamní zaměstnanci domluví i anglicky. A pokud by se s vámi doopravdy nebyli schopni dorozumět, odkáží vás na kolegu, který anglicky hovořit bude. Avšak ze své zkušenosti mohu říci, že velká část Němců ocení, když se s nimi budete snažit hovořit německy. Obzvlášť se to pak týká starších lidí.
Hledáte-li však bydlení či práci, můžete bez dostatečné znalosti němčiny narazit! Tak například můj poslední domácí hovořil pouze německy. A anglicky byste z něho dostali tak maximálně „hello!“ Na druhou stranu znalost jazyka byť jen té nejzákladnější úrovně vám pomáhá bořit bariéry a navazovat vztahy, které byste jinak nenavázali.
Musím ale přiznat, že první tři týdny jsem, obzvlášť pak s němčinou, doopravdy zápasila. Ohromným problémem pro mě bylo, vzhledem k tomu, že jsem byla Češka na anglicko-čínském programu v Německu, ze dne na den začít používat čtyři odlišné jazyky najednou. Zpočátku jsem tedy doopravdy tvořila věty, které například začínaly německy, následně jsem tam nevědomky vecpala sloveso v čínštině a končila větu opět německy. Díky každodennímu používání němčiny však tato fáze celkem rychle odezněla.
Obrovskou výhodou je, že německé univerzity nabízí zahraničním studentům jazykové kurzy němčiny za víceméně symbolický poplatek. Ale pozor! O tyto kurzy je obrovský zájem a bývají velice rychle obsazené. Pokud se nedostanete do kurzu, není třeba hned věšet hlavu. Není totiž nic snazšího než si najít rodilého mluvčího na tzv. jazykovou výměnu (Sprachtandem) nebo se učit němčinu online.
Jak zpětně hodnotím studium v Německu?
Studium v Německu i přes počáteční obtíže hodnotím rozhodně pozitivně. Nebudu vám však nic nalhávat, studium na německé univerzitě není zrovna procházkou růžovým sadem. Je to celkem tvrdá řehole a očekávání, která jsou na vás kladena, jsou vysoká. A zcela upřímně, začátky pro mě samotnou nebyly úplně nejlehčí, protože jsem třeba doopravdy neznala dílo francouzské filozofa Michela Foucaulta, ke kterému Němci vzhlížejí jako k modle. Obecně, co se týče vhledu do jednotlivých témat, byli moji němečtí spolužáci o poznání napřed, což vás jako absolventa dvou různých bakalářských programů úplně nepotěší.
Je třeba říci, že Němci jsou doopravdy dříči a nedělá jim problém trávit v UB (Universitätsbibliothek) od 9 do 5 každý den (kromě neděle, kdy si tedy většinou dopřávají zcela zaslouženou pauzu). Úderem páté pak všichni chodí běhat nebo se věnují jinému druhu kultivace těla či ducha. Večer si pak s přáteli zajdou na pár piv, aby druhý den mohli začít nanovo.
Co jsem při studiu na německé univerzitě oceňovala? Jednoznačně řád (nepamatuji si, že by nám snad kdy odpadl seminář!), kvalitní vzdělání, moderní přístupy ve výuce, podpora originálního a kritické myšlení, vedení k samostatné práci.
Zde se dostávám k bodu, že studium v Německu je docela jinačí, než na co jsme zvyklí v Čechách. Tak například my jsme v rámci magisterského studia již neměli žádné přednášky, ale pouze semináře. Ve škole ve skutečnosti netrávíte moc času, o to více si to ale odpracujete v rámci samostudia (proto němečtí studenti okupují knihovnu od rána do večera).
Závěrem bych dodala už jen to, že studium na německé univerzitě vám docela jistě změní pohled na svět, ale je také třeba si uvědomit, že po návratu do Čech budete chtě nechtě vyčnívat. Berte to však jako svoji nezaměnitelnou konkurenční výhodu. Studium na německé univerzitě rozhodně není jednoduché, ale stojí za to.
Článek napsala Romana Křížková z projektu S Romanou o učení.
Chceš se poradit o možnostech studia v zahraničí? Potřebuješ někoho, kdo by ti pomohl se zorientovat v nástrahách vysokoškolského studia? Romanu najdeš zde: www.sromanououceni.cz