🇦🇹 Kam za zimními aktivitami v Rakousku?

Blíží se zima a s ní i spojené očekávání sněhu a zimních radovánek. Řada lidí za nimi míří kromě do českých hor také do zahraničí, především pak do Rakouska, kam to máme, co by kamenem dohodil. Kromě sjezdařských drah pro lyžaře a snowboardisty toho Rakousko ale nabízí mnohem víc.

Sáňkování

Chcete zavzpomínat jaké to bylo, když jste jako děti sjížděly svahy na sáňkách? Máte skvělou příležitost ve středisku Wildkogel-Arena v Salcbursku. Právě zdejší středisko nabízí nejdelší osvětlenou dráhu na světě.  

Do necelých 2100 m n. m. vás vyvezou dvě lanovky, Smaragdbahn z Brambergu a Wildkogelbahn vedoucí z Neukirchen, která je od Brambergu 10 minut chůze. Nahoře už jen zbývá nasednout na sáňky
a užít si sjezd, během kterého překonáte zhruba 1 300 výškových metrů, a přitom si užijete pohled na zasněžené vrcholy Alp. Celá jízda vám zabere asi 30 – 50 minut. Dráha je osvětlena denně do 22:00. 

Pokud si nepřivezete vlastní sáňky, nevadí. Půjčit si je můžete v některé z místních půjčoven Neukirchen am Großvenediger a Brambergu. Doporučuje se rezervace předem. Kromě této hlavní sáňkařské dráhy se v okolí střediska nacházejí ještě menší rodinné přírodní dráhy, které také stojí za to vyzkoušet.

Bruslení

Do dětství vás kromě sáňkování přenese i bruslení. Není nic lepšího než nasadit brusle a projet se na zamrzlých rakouských jezerech. Přírodní bruslení si užijete v Rakousku na několika místech, pojďme se ale podívat na největší upravovanou ledovou plochu, Weissensee v Korutanech.

Na Weissensee je možné bruslit zhruba od poloviny prosince do začátku března. Korutanský bruslařský svaz každoročně ověřuje nosnost ledu a vydává povolení ke vstupu. 

Jezero má rozlohu 6,5 km2 a tým zaměstnanců se tu stará o 25 km ploch nejenom pro bruslení, ale také pro curling, hokej a rychlobruslení. V prvních dvou týdnech v únoru zde je možné využít i lekcí bruslení
a rychlobruslení. 

Ice climbing 

Další z nevšedních aktivit, kterou určitě neopomenout, je ice climbing neboli lezení na ledopádu. Rakousko má několik míst, kde je možné ledolezení zažít, ale zde se blíže podíváme na salzburské údolí
u městečka Rauris.

Ve středisku Rauristal si můžete kromě jiných zimních sportů vybrat také ice climbing. V Kolm Saigurn Ice Arena se nachází několik tras pro profesionály i pro úplné začátečníky, pro které je tu navíc připravena i 13m ledová věž, kde mohou udělat své první ledové krůčky. Středisko poskytuje i služby certifikovaného lyžařského a horského průvodce.

Zkušenější lezci mohou navštívit i údolí Maltatal. A i když nejste ostřílený ledolezec toto údolí se vyplatí si díky krásně přírodě i jen tak projít po svých v zimě, stejně jako v létě.

Snowkiting

Snowboard nebo lyže na nohách a vítr do plachet, to je snowkiting. Kiting je známý především jako letní sport, kdy je jezdec stojící na prkně tažen drakem. V posledních letech se ale tato aktivita transformovala i na zimní podmínky. Místem, snowkiting zažít, je Tyrolsko. Pro začátečníky je vhodné jezero Achensee, pro zkušenější jezdce pak hřeben Nößlachjoch. Nováčkům se doporučuje vzít lekci pod vedením zkušených instruktorů z některých kite škol v regionu. Ve škole si můžete půjčit také veškeré vybavení.


Nezáleží na tom, jestli jste lyžař, nebo snowboardista, pokud míříte letos do Rakouska, byla by škoda opomenout některou z výše zmíněných aktivit.  Ať už se nostalgicky vrátíte do dětství, nebo podlehnete některému z moderních sportů, jedno je jisté, u žádného výběru nešlápnete vedle.

Článek pro vás napsala Vendula Klimentová.

PS: Kam se letos chystáte za zimou? ❄️ My jsme pro vás připravili adventní kalendář. První okénko se otevře už zítra a moc se na vás těšíme! Pořídit si ho můžete zde.