Kam za zimními aktivitami v Rakousku?

Blíží se zima a s ní i spojené očekávání sněhu a zimních radovánek. Řada lidí za nimi míří kromě do českých hor také do zahraničí, především pak do Rakouska, kam to máme, co by kamenem dohodil. Kromě sjezdařských drah pro lyžaře a snowboardisty toho Rakousko ale nabízí mnohem víc.

Sáňkování

Chcete zavzpomínat, jaké to bylo, když jste jako děti sjížděli svahy na sáňkách? Máte skvělou příležitost ve středisku Wildkogel-Arena v Salcbursku. Právě zdejší středisko nabízí nejdelší osvětlenou dráhu na světě.  

Do necelých 2100 m n. m. vás vyvezou dvě lanovky, Smaragdbahn z Brambergu a Wildkogelbahn, vedoucí z Neukirchen, která je od Brambergu 10 minut chůze. Nahoře už jen zbývá nasednout na sáňky
a užít si sjezd, během kterého překonáte zhruba 1 300 výškových metrů, a přitom si užijete pohled na zasněžené vrcholy Alp. Celá jízda vám zabere asi 30 – 50 minut. Dráha je osvětlena denně do 22:00. 

Pokud si nepřivezete vlastní sáňky, nevadí. Půjčit si je můžete v některé z místních půjčoven Neukirchen am Großvenediger a Brambergu. Doporučuje se rezervace předem. Kromě této hlavní sáňkařské dráhy se v okolí střediska nacházejí ještě menší rodinné přírodní dráhy, které také stojí za to vyzkoušet.

Bruslení

Do dětství vás kromě sáňkování přenese i bruslení. Není nic lepšího než nasadit brusle a projet se na zamrzlých rakouských jezerech. Přírodní bruslení si užijete v Rakousku na několika místech, pojďme se ale podívat na největší upravovanou ledovou plochu, Weissensee v Korutanech.

Na Weissensee je možné bruslit zhruba od poloviny prosince do začátku března. Korutanský bruslařský svaz každoročně ověřuje nosnost ledu a vydává povolení ke vstupu. 

Jezero má rozlohu 6,5 km2 a tým zaměstnanců se tu stará o 25 km ploch nejenom pro bruslení, ale také pro curling, hokej a rychlobruslení. V prvních dvou týdnech v únoru je zde možné využít i lekcí bruslení
a rychlobruslení. 

Ice climbing 

Další z nevšedních aktivit, kterou určitě neopomenout, je ice climbing neboli lezení na ledopádu. Rakousko má několik míst, kde je možné ledolezení zažít, ale zde se blíže podíváme na salzburské údolí
u městečka Rauris.

Ve středisku Rauristal si můžete kromě jiných zimních sportů vybrat také ice climbing. V Kolm Saigurn Ice Arena se nachází několik tras pro profesionály i pro úplné začátečníky, pro které je tu navíc připravena i 13metrová ledová věž, kde mohou udělat své první ledové krůčky. Středisko poskytuje i služby certifikovaného lyžařského a horského průvodce.

Zkušenější lezci mohou navštívit i údolí Maltatal. A i když nejste ostřílený ledolezec, toto údolí se vyplatí si díky krásné přírodě i jen tak projít po svých, a to v zimě i v létě.

Snowkiting

Snowboard nebo lyže na nohách a vítr do plachet, to je snowkiting. Kiting je známý především jako letní sport, kdy je jezdec stojící na prkně tažen drakem. V posledních letech se ale tato aktivita transformovala i na zimní podmínky. Místem, kde je možné snowkiting zažít, je Tyrolsko. Pro začátečníky je vhodné jezero Achensee, pro zkušenější jezdce pak hřeben Nößlachjoch. Nováčkům se doporučuje dát si lekci pod vedením zkušených instruktorů z některých kite škol v regionu. Ve škole si můžete půjčit také veškeré vybavení.


Nezáleží na tom, jestli jste lyžař nebo snowboardista, pokud míříte letos do Rakouska, byla by škoda opomenout některou z výše zmíněných aktivit.  Ať už se nostalgicky vrátíte do dětství, nebo podlehnete některému z moderních sportů, jedno je jisté, u žádného výběru nešlápnete vedle.

Článek pro vás napsala Vendula Klimentová.

PS: Kam se letos chystáte za zimou? ❄️ My zimu každoročně doprovázíme adventním kalendářem, ale pokud čtete tento článek v jiném ročním období, vybírejte z celé naší nabídky, kde kromě kalendáře najdete například i online kurz Skloňování od A do Z nebo Minulé časy:-).