Přemýšleli jste někdy nad tím, co pro vás znamená učení? Co se ti vybaví, když řeknu ,,učit se”? Většině z nás se totiž nějakým způsobem zkřiví i palce u nohou a řeknou si, že to dělat nebudou. Učení v nich vyvolává pocit, že jsou zase ty malé kárané děti, které rodiče nutili psát úkoly, pančelky po nich chtěly odpovědi na nesmyslné otázky a to, jak dobré jsme děti, bylo posuzováno číslicemi od jedné do pěti.
Jenže učení je krásné. Učení je proces, během kterého se nějakým způsobem obohacujeme. Dozvídáme se nové informace, ukládáme si nové dovednosti, získáváme nové návyky, hodnoty a zkušenosti.
Máme v sobě zakořeněné formalizované učení z institucí a zapomínáme, že se jde učit i jinak – přirozeně.
Jen si vzpomeňte na běžný život. Narazili jste někde na něco zajímavého, vzali telefon do ruky a hledali?
Kolik z vás si během sledování seriálu Koruna vygooglilo další podrobnosti k britské královské rodině? Kolik z vás si při sledování Prostřena vyhledává, co znamená sorbet nebo panna cotta? Kolikrát jste si na internetu hledali název rostliny, zvířete nebo vozidla? Už jste si někdy četli Wikipedii jen tak, protože vás to zajímalo? Kolik z vás si vyhledalo, kde leží Srí Lanka, když jsem o ní sdílela stories? Nemusíte samozřejmě pátrat jen na internetu, možná se vracíte ke knihám nebo si necháte poradit od přátel.
Člověk je zvídavý tvor a chce se přirozeně učit nové věci, jen v něm musí vzbudit zájem. Musí mít motivaci a cíl. Bez toho to nejde. To je důvod, proč odmítám na spolupráci studenty, kteří mi napíší, že němčinu nesnáší, ale musí složit zkoušku, nebo že ode mě potřebují, abych jim do hlavy nalila němčinu kvůli pracovnímu pohovoru.
Jak se učit němčinu přirozeně a zvídavě?
Úplně nejlepší je vybudovat si k ní vztah. Najít si něco, co vás v tom jazyce bude bavit a co budete dělat rádi.
Za mě je to třeba ve španělštině hudba, v angličtině knihy a cestování a v němčině jsou to filmy, podcasty a komunikace s lidmi. Mám strašně ráda německou kulturu a povahu německy mluvících lidí, ať už jsou to Němci, Švýcaři, či Rakušani. Sachlich, pünktlich a richtig je mi vlastní.
Nejlepší způsob, jak se učit, je z autentických materiálů. Což samozřejmě nejde, pokud jste úplný začátečník A0 a neumíte německy ani koukat (minimálně je těžké takové zdroje najít), jinak to jde. Už od A1.
Pokud s němčinou začínáte od píky, doporučuji si najít dobrého lektora. Neříkám to jen proto, aby kolegové (včetně mě) měli na chleba, ale hlavně proto, že vám to ušetří spoustu času a práce, lektor vám ukáže zdroje a materiály, pomůže vám se základy, s gramatikou, s výslovností. Určí vám, kdy, co a jak se učit. Čemu se věnovat. Jak na to jít postupně. Chytíte ten správný směr od úplného začátku a nebudete se později muset přeučovat své chyby.
Jakmile máte nějaký základ, najděte si to, co vás bude bavit. Podcasty, filmy, seriály, hudbu, články. Sledujte na Instagramu profily, které byste sledovali i normálně, jen to dělejte v němčině – sledujte cestovatele, kuchaře, blogery a influencery. Čtěte články, které byste četli i běžně. Pište si nákupní seznam, to-do-list nebo deník. Dívejte se na videa, hledejte si recepty, návody – vše v němčině.
Spoustu tipů, jak se učit zábavně, najdete u mě na blogu a také v podcastu s Tak_Trochen.
Pokud zapojíte němčinu do každodenního života, bude vás to bavit a budete se zlepšovat!
⚠️ pozor na OUT-put a IN-put, neboli pasivní a aktivní znalost jazyka.
Měli byste si znalost jazyka udržovat aktivně i pasivně, 50:50. Dejte proto pozor na to, abyste jen pasivně nesledovali videa a filmy, podcasty, nečetli články, ale sami nic netvořili. Musíte vyvíjet i OUT-put, lidově – dostávat ze sebe něco ven. Buď mluvit, nebo psát. K tomu nejlépe slouží konverzace, buď s profesionálním lektorem nebo s tutorem třeba na italki.com, s kolegy, sousedy, přáteli atp. A nebo psaní, ať už deníku, článků, nákupních seznamů, nebo e-mailů a zpráv.
Možná vás napadne, že se nikam neposunete, budete-li psát texty jen sobě do šuplíku (do počítače). Nikdo totiž neuvidí vaše chyby a nebudete se z nich moct poučit. Na to mám dvě řešení. Můžete si svoje texty po čase vytáhnout a zkusit si v nich chyby najít sami! Uvidíte, že jich pár uvidíte, protože se posouváte s každým napsaným textem. Druhou možností je spolupráce s lektorem, v Mentoringu pro samouky.
Tam totiž učím přesně takhle. Snažím se, aby se student učil zábavně. Aby měl nejen IN-put v podobě autentických materiálů, ale také aby tvořil, takže třeba píšeme spoustu shrnutí nebo nahráváme hlasové zprávy, na které pak dávám feedback. Student si sedne k opravenému textu a poučí se do příště ze svých vlastních chyb, anebo do přespříště a příštího příšťopříště, ale přijde to!
Jaké je tvoje PROČ?
Položte si otázku. ,,Proč bych chtěl umět německy?”
Pravděpodobně si odpovíte: Protože chci lepší práci, chci zvládnout test, chci mít certifikát, chci rozumět kolegům, chci se přestěhovat, chci si najít nové přátele…
Ale proč? A proč? Je to taková skvělá technika, a když si minimálně 5 x odpovíte na další ,,proč?”, zjistíte, jaký je ten pravý důvod a jaká je ta vaše motivace, učit se němčinu.
Pokud svůj důvod a motivaci máte, máte napůl vyhráno. Motivace je strašně silný motor, který vás bude hnát k cíli.
Jaký si stanovit cíl?
To je druhý pilíř úspěšného procesu učení. Cíl.
Jak si jej vůbec nastavit, proč? S cíli je to relativně těžké. Všichni jsme na sebe přísní a chceme si dávat ty nejvyšší možné cíle. Certifikát C1, Sprachdiplom, pohovor v němčině. Nejlépe samozřejmě hned.
A víte, jak to dopadá? Nakopneme motor a začneme makat. Ze začátku je člověk motivovaný, a chce, aby byl v cíli co možná nejrychleji. Jenže nejsme supermani. Přijde nemoc, rodina, práce, škola, povinnosti a vidina cíle se rozsype jako domeček z karet. Motivaci ztratíme, protože si řekneme: ,,Toho cíle nikdy nedosáhnu, to nemá smysl.”
Tak co, kdo se v tom poznal?
Nesmíte si dát nereálný a nesplnitelný cíl. Nesmíte na sebe být přísní a nechat své ego vyhrát nad tím, co je skutečně možné. Nebojte se toho, dát si několik malých cílů. Také jste se jako malá miminka museli naučit nejprve sedět, potom lézt, zvedat se, a mezi běháním maratonu bylo spousta mezikroků a drobných záchytných bodů. Takové body potřebujete, i když se učíte.
👉Tento měsíc se konečně naučím tabulku DER, DIE, DAS.
👉Tento rok se naučím psát dopisy tak, abych se nemusel stydět.
👉Tento týden se konečně naučím vyslovovat Ü.
👉V následujících týdnech se naučím, jak se tvoří minulý čas.
Tohle jsou konkrétní a jasné cíle, která vás krok za krokem dovedou i k tomu velkému a vysněnému. Jen se u toho nebudete tolik trápit. Uvidíte tu svou cestu. Cíl bude na dosah ruky. Nebude vám tak vzdálený a nebude se vám zdát ze začátku tak moc nereálný a neuchopitelný jako třeba – chci mluvit jako Němec.
Máte nějaký skvělý trik a tip, jak se učíte? Co pomohlo vám?
Pokud byste měli zájem o spolupráci, neváhejte mi napsat!
Pro lektory jsem na toto téma natočila Live Stream, který je k zhlédnutí na mém YouTube kanálu.📲
https://www.youtube.com/watch?v=7nCAxgH7OM8
Pokud teprve hledáte motivaci, proč se němčinu učit, poslechněte si můj novoroční motivační podcast.📲
https://anchor.fm/kikas-german/episodes/BONUS—Motivation-fr-dich-e1ckkp8
Jsem Kika, lektorka němčiny online.
Učím němčinu zábavně, efektivně a tak, aby ji student použil v každodenním životě. Každý měsíc posílám studentům newsletter s novým blogovým článkem, podcasty a tipy k učení. Odebírej newsletter a uč se s námi.