Konec dubna v Německu neznamená jen blížící se svátek práce, ale také jednu z nejzajímavějších tradičních nocí – Walpurgisnacht, tedy noc čarodějnic. Říká se totiž, že k nám tato tradice přišla právě z Německa.
V tomto článku se podíváme na původ tohoto svátku, jeho podobu dnes a srovnáme ho s tím, jak se slaví pálení čarodějnic v Česku.
Walburga
Jméno Walpurgisnacht pochází od svaté Walburgy, anglické mnišky, která žila v 8. století a působila jako misionářka v dnešním Německu. Její svátek připadá na 1. května, a právě s touto nocí se začaly pojit různé lidové pověry.
Lidé věřili, že v noci z 30. dubna na 1. května létají čarodějnice na koštěti vzduchem, scházejí se na horách – především na vrcholu Brocken (nejvyšší hora pohoří Harz) – a pořádají sabat, tedy čarodějnický sraz. Aby se lidé ochránili před zlými silami, zapalovali ohně, dělali hluk a stavěli kříže.
Do dneška jsou oslavy na tomto místě vyhledávané místními i turisty, a pokud si chceš prohlédnout, jak se slaví, určitě mrkni na jejich webové stránky.
Jak se slaví dnes?
Dnešní Walpurgisnacht má daleko přátelštější podobu. V mnoha městech a vesnicích v Německu, především v oblasti Harzu, se konají oslavy, karnevaly, průvody a slavnosti. Lidé – děti i dospělí – se převlékají za čarodějnice, kouzelníky nebo ďábly, tančí, zpívají a užívají si magickou atmosféru.
Kromě tradičního ohně, který má očistnou a symbolickou funkci, jsou častou součástí i trhy, koncerty a ohňostroje. Pro místní i turisty je to výjimečný kulturní zážitek.


A jak je to u nás?
V Česku máme velmi podobný zvyk – pálení čarodějnic, které se také slaví 30. dubna. V mnoha obcích se na loukách a kopcích staví velké hranice, na které se položí slaměná figurína čarodějnice. Tu pak lidé symbolicky spálí, aby tím vyhnali zimu a přivítali jaro.
Je to příležitost k setkání sousedů a přátel, často se opékají špekáčky, pije pivo a děti běhají kolem s lampiony nebo v kostýmech. A i když si dnes málokdo uvědomuje historické pozadí tohoto svátku, jde o krásnou ukázku lidové tradice, která přetrvává po generace.
Zatímco v Česku si bez opékání špekáčků a piva málokdo umí pálení čarodějnic představit, v Německu se během Walpurgisnacht také hodně jí, pije a slaví, ale trochu jinak.
Jídlo a pití
- Grilované klobásy – Ano! Bratwurst (bílá klobása) a Rote Wurst (červená pikantnější varianta) patří k nejoblíbenějším.
- Steaky a špízy – Na větších akcích často najdeš i různé druhy masa na grilu.
- Preclíky (Brezn) – typická německá pochoutka, hlavně v jižním Německu. Skvěle se hodí jako příloha k pivu.
- Bramborový salát – Každý region má svou verzi, buď s octem a olejem, nebo s majonézou.
- Koláče a sladkosti – Na některých slavnostech najdeš i stánky s tradičními sladkostmi (např. Waffeln, Schmalzkuchen – něco jako mini kobližky).
- Pivo – klasika! V regionech jako Bavorsko nebo Porýní se často pije místní pivo (Bier vom Fass – točené).
- Maibowle – „májová bowle“, lehký alkoholický nápoj s bílým vínem, sektem, ovocem a bylinkami, hlavně se sladkou bylinkou Waldmeister (svízel vonný).
- Glühwein – občas i zbylý svařák z Vánoc, hlavně v chladnějších oblastech, ale není tak běžný.
- Nealko – děti si užívají sladké limonády, ovocné šťávy a čaj, stejně jako v Česku.
Tip na procvičení němčiny
Chceš si rozšířit slovní zásobu? Zkus se naučit tato německá slovíčka spojená s Walpurgisnacht:
- die Hexe – čarodějnice
- das Feuer – oheň
- der Besen – koště
- sich verkleiden – převléct se do kostýmu
- der Umzug – průvod
- das Brauchtum – lidový zvyk
- der Harz – pohoří Harz v Německu
- verbrennen – spálit
- die Strohpuppe – slaměná figurína

Walpurgisnacht je krásným příkladem toho, jak se mýty a lidová víra proměnily v zábavné a komunitní slavnosti. Pokud si chceš procvičit slovní zásobu a porozumění němčině, pak si pusť nejnovější podcastovou epizodu, ve které o těchto slavnostech vyprávím v němčině. Podcast můžeš poslouchat na Spotify, Apple Podcast nebo kdekoliv jinde, třeba zde na mém webu. Poslech podcastu je zdarma, a je dostupný online i offline, kdykoliv a kdekoliv.
https://podcasty.seznam.cz/podcast/kika-s-german
Ať už slavíte u nás pálení čarodějnic, nebo se vydáte na oslavy do Německa, určitě si tuhle magickou noc užijete.
A co ty? Už jsi někdy zažil(a) Walpurgisnacht v Německu nebo pálení čarodějnic u nás? Napiš mi do komentářů!
Jsem Kika, lektorka němčiny online.
Učím němčinu zábavně, efektivně a tak, aby ji student použil v každodenním životě. Každý měsíc posílám studentům newsletter s novým blogovým článkem, podcasty a tipy k učení. Odebírej newsletter a uč se s námi.