Předsevzetí – co si můžeme slíbit v němčině

Všichni je známe a všichni bychom na sobě rádi něco zlepšili.

Mezi nejtypičtější Neujahrsvorsätze patří:

  • Abnehmen – zhubnout
  • Gesünder ernähren – stravovat se zdravěji
  • Sport treiben – sportovat
  • auf Rauchen verzichten – přestat s kouřením
  • weniger Alkohol trinken – pít méně alkoholu

S moderní dobou se však na první příčky statistik dostala i předsevzetí jako:

  • Stress vermeiden – zmírnit stres
  • Weniger Handy / Internet nutzen – používat méně telefon a internet
  • Mehr Zeit für die Familie / Freunde – najít si více času pro rodinu a přátele
  • Mehr Zeit für sich selbst – najít si více času pro sebe

Všechno souvisí se vším. Trávíme příliš času na internetu a na sociálních sítích, nemáme potom čas na rodinu nebo na své koníčky.


Co jste si letos předsevzali vy? Chtěli byste něco změnit, anebo si žádná Vorsätze nedáváte?

Já si pravidelně vedu svůj Wunschliste (Bucketlist), na který si vypisuji destinace, které bych ráda navštívila, zážitky, které bych ráda okusila, anebo cizí jazyky, které bych se ráda učila. Loni jsem se úspěšně věnovala španělštině natolik, že jsem schopná sledovat seriál a rozumím 70 %. Není to perfektní, ale mně to stačí.

Mimochodem, máte Netflix? Já ho objevila až nyní, a jsem nadšená z toho, že si nemusím nic stahovat ani hledat seriály a filmy, a k nim ještě správné titulky. Na Netflixu si nastavíte jazyk: němčina, titulky: němčina a můžete se dívat, můžete si to zastavovat, hledat si slovíčka, zkoušet vypnout titulky, anebo se na to podívat znovu česky. Můžete se dívat na filmy, které už dobře znáte, abyste chápali děj a zároveň se něco naučili. Za mě je to skvělá metoda, jak se učit jazyky.

Pokud jste si dali předsevzetí, že se naučíte německy, že se v němčině zlepšíte, anebo je prostě němčina na vašem bucketlistu, můžeme s tím společně něco dělat.

Můžete si vybrat lektorku nebo lektora z mého týmu, koupit si ode mě online kurz, nebo se můžete učit s mým podcastem, InstagramemFacebookem, kde se snažím být aktivnější a aktivnější pro všechny, kteří si placené lekce nemohou dovolit, ale rádi se učí sami.


Mezi má pracovní předsevzetí na rok 2020 patří:

Více propojit Mentoring pro samouky a konverzace

Němčinu učím dva roky a stále zkoumám nejlepší metody a přístupy, díky kterým si němčinu mí studenti osvojí snadno a za krátký čas. Nebudeme si nic nalhávat, nejdůležitější je píle a motivace. Pokud je student motivovaný a ví, že se chce německy naučit, tak se naučí i bez lektora. Na internetu je spousta materiálů, učebnic, videí, cvičení, podcastů apod. zdarma.


Bláhově jsem si myslela, že se mí studenti budou doma učit sami od sebe. Posílala jsem jim spoustu videí, stránek, tipů k výuce a rad. Jenže v dnešní uspěchané době jsme rádi, že si přečteme zprávy a víme, co se děje kolem nás, natož se dobrovolně dokopat k učení. Že? Většina studentů si během lekcí chtěla jen povídat, a já jsem si uvědomila, že to mám stejně. Na své lekce angličtiny nebo španělštiny jsem se vždy těšila. Těšila jsem se na to, až své lektorce povím, jak jsem se měla, co jsem dělala, co je u mě nového a tak. Jenže jsem stále opakovala ty samé chyby. Neuměla jsem správně vyčasovat sloveso, zapomínala jsem předložky, nebyla jsem si jistá s použitím časů.

Věděla jsem, že se na to musím podívat. Jak se tvoří minulost? Tabulka nepravidelných sloves. Ajajaj. Předložky. Pády. Kam se ve větě dává přídavné jméno? A v jakém pořadí?

Moc dobře jsem věděla, že jsou to věci, které se musím naučit sama. Lektorka mi mé chyby opravovala, ale já jsem vždy chtěla doříct větu, opravila jsem se, a pak jsem se k tomu v týdnu tak nějak ,,nedostala”.

Cítila jsem, že podobný problém mají mí studenti v němčině. Ví, kde dělají chyby, ví, že se gramatiku musí naučit sami, ale potřebují pomocnou ruku.

A tak jsem přišla na ideální metodu výuky. Věřím, že to není ideální metoda jen pro mě a moji angličtinu, španělštinu a další jazyky, které se chci v budoucnu naučit, ale že to je metoda vhodná zejména pro vás – studenty němčiny Kika’s German.

Každý týden ode mě dostanete balíček úkolů, vysvětlenou gramatiku, materiály k výuce, videa, články, cvičení a po vypracování dostanete zpětnou vazbu ve formě textové i hlasové. Tím se ,,dokopete” k učení během týdně, ke gramatice a k tomu ,,nudnějšímu”, co se v jazyce učíme.

A ruku na srdce, správné použití některých výrazů, výslovnost anebo konverzaci žádná cvičení nenahradí. To naučené musíte nejlépe hned použít, a pokud nežijete v Německu, Rakousku či Švýcarsku, půjde to jen těžko. Proto se sejdeme jednou týdně přes Skype, kde si můžeme povídat a procvičovat vše, čemu jste se věnovali. Na výuce nebudete ztrácet čas čtením, sledováním videí, ani gramatikou.

Kromě toho si nově nabyté znalosti můžete trénovat rovnou s rodilým mluvčím, třeba na italki.com

Rozjet interakce na Instagramu

Dalším předsevzetím je Instagram, který jsem si před pár lety odinstalovala, úspěšně se zbavila závislosti na displeji telefonu a nyní na podzim objevila jeho kouzlo znovu. Koukáme tam všichni, a když už tam koukáme, můžeme se při tom alespoň něco naučit. Sledujte vaše oblíbené lektorky, mentory a učitele, protože všechno, co je barevné a posouvací, si mozek snadno zapamatuje.

Scházet se častěji na live -stream

Ti z vás, kteří mě sledovali v prosinci, ví, že jsem na facebooku pořádala Live-stream o Vánocích ve světě. Ráda bych něco podobného zopakovala, protože jste vyjádřili přání, že se vám tento způsob komunikace se mnou líbí, a tak uvidíme, jaká témata tento rok 2021 přinese, a budu se moc těšit na vaše sledování a komentáře.

A možná byste mi na můj list mohli připsat něco vy sami.

Napadá vás nějaká forma výuky, kterou byste ode mě rádi viděli či slyšeli?

Co vás při učení cizího jazyka nejvíce baví?

Odebírat novinky

Jsem Kika, lektorka němčiny online.

Učím němčinu zábavně, efektivně a tak, aby ji student použil v každodenním životě. Každý měsíc posílám studentům newsletter s novým blogovým článkem, podcasty a tipy k učení. Odebírej newsletter a uč se s námi.