Když se řekne německy mluvící oblast, většina z nás si představí Německo, Rakousko a Čínu. Počkej, Čínu? Ano, Čína je jen jedním z mála míst mimo Evropu, kde měla německá říše kdysi svůj vliv. V podcastu jsi už možná slyšel/a o německé kolonii na jihu Brazílii nebo o tom, jak a proč se v Kamerunu stále vyučuje němčina. Podíváme se společně na historii německých kolonií a na to, kde se mimo Evropu mluvilo a dodnes mluví německy.
Jak to začalo?
Německo vstoupilo do koloniálních dobývačných závodů poměrně pozdě – až v 80. letech 19. století. Německý kancléř Otto von Bismarck nejprve kolonialismus odmítal, ale pod tlakem průmyslníků a obchodníků, kteří hledali nové trhy a zdroje surovin, změnil svůj postoj. Mezi největší německé kolonie patřily:
- Německá jihozápadní Afrika (dnešní Namibie)
- Německá východní Afrika (dnešní Tanzanie, Rwanda, Burundi)
- Togo a Část Ghany
- Kamerun (Kolonie byla rozdělena mezi Francii a Velkou Británii po první světové válce, ale německý vliv je dodnes patrný v některých architektonických a kulturních prvcích.)
- Nová Guinea a německé ostrovy v Pacifiku
- Qingdao (Tsingtau) v Číně
Německé kolonie nikdy nebyly tak rozsáhlé jako britské nebo francouzské, a po porážce v 1. světové válce o ně Německo definitivně přišlo.
Kde se dnes mluví německy mimo Evropu?

I když už německé kolonie neexistují, v několika místech na světě se dodnes setkáme s německými komunitami.
Mnoho Němců emigrovalo do Severní a Jižní Ameriky, kde si někteří udrželi jazyk po generace. Například v Pensylvánii v USA dodnes existuje tzv. „Pennsylvania Dutch“, kterou mluví zejména Amishové. V Brazílii a Argentině jsou celá města s německou tradicí.
Ptáš se, kdo jsou Amishové? Lidé, kteří žijí životem jaký se žil před 300 lety. Bez elektřiny, technologií, aut. Mrkni na zajímavý dokument .
V Namibii dodnes žije asi 20 000 etnických Němců a němčina je tam uznávaným regionálním jazykem. Ve Windhoeku nebo Swakopmundu najdete německé pekárny, pivovary a dokonce i Oktoberfest! Jedna z nejtemnějších kapitol německé koloniální historie je genocida národů Herero a Nama mezi lety 1904–1908. Německá koloniální správa brutálně potlačila povstání místního obyvatelstva, což vedlo k masovému vyhlazení. Historici to považují za první genocidu 20. století. Německo se za tuto tragédii omluvilo až v roce 2021.
V německých afrických koloniích vznikly speciální jezdecké jednotky, tzv. Schutztruppe, které měly potlačovat místní povstání. Často se rekrutovaly z místních obyvatel, kteří nosili německé uniformy a bojovali pod německou vlajkou.
Togoland (dnes část Ghany a Toga) byl považován za „vzorovou kolonii“, protože zde Němci zavedli efektivní administrativu, železnice a infrastrukturu. Obyvatelé Togolandu se dokonce během 1. světové války bránili francouzské a britské okupaci s tím, že chtějí zůstat pod německou správou!

A nakonec k té Číně z úvodu. Město Qingdao patřilo k německým koloniím, a ačkoliv se tam německy už nemluví, dodnes si uchovalo německou architekturu a pivovarnickou tradici. Místní pivo Tsingtao je jednou z nejznámějších německých stop v Asii.

Zajímavost na závěr
Věděla jsi, že na tichomořských ostrovech, jako je Papua Nová Guinea, se dodnes v některých dialektech udržely německé výrazy? Například slovo „tůten“ (třít) pochází z německého „tüten“. Papua Nová Guinea je jednou z jazykově nejrozmanitějších zemí světa – mluví se zde více než 800 jazyky! Jedním z hlavních dorozumívacích jazyků je Tok Pisin, kreolský jazyk na bázi angličtiny, který ale obsahuje i vlivy němčiny.

Několik běžných slov v Tok Pisin, která mají německý původ:
- kaiserman – císař, vládce (Kaiser – německy císař)
- blumen – květiny (Blumen)
- guten tak – pozdrav, který se vyvinul z německého Guten Tag
- tisch – stůl (Tisch)
- stuhl – židle (Stuhl)
Slova pocházejí převážně z období, kdy Němci spravovali kolonii a zaváděli svou administrativu, školství i obchodní zvyklosti.
Každá kolonie měla vlastní měnu – například Německá východoafrická rupie nebo Německá jihozápadní africká marka. V Tanzanii dodnes najdeš mince s německými nápisy!

Německé koloniální mocnosti často budovaly infrastrukturu, která dodnes stojí, včetně železnic, přístavů a administrativních budov. Například v Namibii se nachází mnoho budov ve stylu německé koloniální architektury, zejména ve městě Swakopmund. Němčina je jedním z národních jazyků Namibie a německá kultura je stále přítomná v každodenním životě, včetně německých festivalů a médií.

V bývalých německých koloniích můžete najít prvky německé kuchyně, například pivo Tsingtao v Číně nebo německé pečivo a klobásy v Namibii. Bäckerei – typická německá pekárna je pak vyhlášená po celém světě, a preclíky nebo housky najdete v každém větším městě, do kterého Němci rádi cestují.

Co říct na závěr? Snad jen, že stojí za to se německy učit. V Česku se říká: Englisch ist ein Muss und Deutsch ist ein Plus.
Němčina je nejpoužívanějším jazykem mezi evropskými rodilými mluvčí a mluví jím více než 100 milionů lidí, a jak vidíte, domluvíte se i v Africe, Asii, Argentině či Brazílii. Stále více lidí se německy učí nebo chce učit, protože je Německo ekonomickou velmocí, a tak jsem si německy povídala s Maročany, Mexičany nebo Indy.
Více informací: https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C4%9Bmeck%C3%A1_koloni%C3%A1ln%C3%AD_%C5%99%C3%AD%C5%A1e
Jsem Kika, lektorka němčiny online.
Učím němčinu zábavně, efektivně a tak, aby ji student použil v každodenním životě. Každý měsíc posílám studentům newsletter s novým blogovým článkem, podcasty a tipy k učení. Odebírej newsletter a uč se s námi.