Které německé filmy mám nejradši?

Když se řekne německý film, většině lidem se vybaví filmy o druhé světové válce, případně tematika NDR a DDR. Nebudu lhát, také jsem dlouho žádné jiné německé filmy neznala. Měla jsem občas pocit, že snad jiné filmy netočí, anebo ano, ale populární nejsou. Pletla jsem se.

Celkově jsem spíš na knihy, a u filmů většinou buď hned zapomenu název, anebo zapomenu, že jsem to viděla a o čem to je. Pár snímků mi však uvízlo v paměti a ráda se o ně podělím i s vámi.

PS: Ano, Til Schweiger je můj oblíbený herec i režisér.

Honig im Kopf

Rodinná komedie, kde oko nezůstane suché. Vnučka se s láskou stará o svého dědečka, který trpí ztrátami paměti. Dochází samozřejmě k několika vtipným i trapným situacím v rodině, nechybí ani cesta do Benátek, aby si děda zavzpomínal na babičku, jeho veselé historky a naštvaná snacha, která chce dědu dát do ústavu.

Filmkritik „Honig im Kopf“: Das Herz voller Honig - Kino - Bild.de

100 Dinge

Minimalismus, to je moje téma. Sama žiju obklopena jen věcmi, které opravdu denně využívám, a proto mě tento film nadchl. Experiment dvou mladých mužů, kteří musí všechny své věci uzamknout do garáže a každý den si smějí vzít pouze jednu věc. Když říkám všechny, myslím všechny. Vybrali byste si jako první věc mobilní telefon, nebo trenýrky? Matraci na spaní, nebo kartáček na zuby? Za mě skvělá komedie v prostředí krásných střešních bytů v Berlíně.

100 Things (2018) - IMDb

Barfuss

Romantická komedie. V hlavní roli i jako režisér – Til Schweiger. Nojo. V Německu je prostě krásných a šikovných chlapů málo. Né. Dělám si srandu. Já jsem si jeho filmy prostě oblíbila. V tomto snímku se ocitnete v psychiatrické léčebně, kde si mladá dívka chce vzít život, uklízeč ji zachrání a ona se na něj upne. Zdrhne z léčebny a chce s ním zůstat navždy. Problém je, že je šibnutá a nemá tušení, jak normální svět funguje. Celý život byla zavřená v léčebně. Nakonec se zamiluje i on do ní a prožívají různá vtipná dobrodružství. Moje oblíbená scéna: Leila nasedne do auta k týpkovi, který si myslí, že je štětka. Ptá se jí, zda mu ho za 50 marek vykouří (blasen), a ona přikývne a začne foukat pusou vzduch (blasen). On nechápe, co dělá, a kouká. A já jsem se potrhala z lingvistického fórku smíchem. BLASEN – dělat to chlapovi pusou, foukat – bubliny, vítr.

Barfuss (2005) - IMDb

Fack ju Göhte

Tento film je známý i v Čechách, i s dabingem. Myslím, že jsem ho dřív viděla v češtině, než jsem vůbec věděla, že jde o německou produkci. Komedie, tentokrát od Bora Dagtekin. Zločinec, který se nechá zaměstnat jako učitel, protože ho konečně po letech pustili z vězení, on si chce vykopat schovaný lup, a ejhle, postavili mu na něm školu. Potřebuje se nenápadně dostat dovnitř a svůj lup vykopat, využije k tomu mladou úču. U toho se zamiluje. Sranda, jak má být. A hlavně, takovýho učitele, to chceš. PS: Má to více dílů.

Fack ju Göthe“, erklärt: Voll frontal ins Klischee gehauen - Kino - FAZ

Der Pianist

Není to úplně hezké a odpočinkové téma jako všechny filmy předchozí. Zároveň to není úplně pouze německá produkce, ale mezinárodní spolupráce několika zemí. Originálními jazyky jsou angličtina a němčina. Jedná se o příběh z druhé světové války, a já myslím, že bychom si tyto příběhy měli připomínat, ačkoliv asi slza ukápne. Tento film získal tři Oskary a vypráví o židovském pianistovi z Polska a začátcích druhé světové války. Podívejte se sami, jaké hrůzy si pianista vytrpěl, než si na klavír znovu zahrál.

El pianista – Rakuten TV

Jaké jsou vaše oblíbené filmy z německé produkce? Díváte se na německé filmy s německými titulky? Od té doby, co máme k dispozici Netflix, je to paráda, že? Nastavíte jazyk u jakéhokoliv filmu na němčinu, přihodíte titulky – české, německé či anglické. Já doporučuji buď české, anebo nejlépe německé, ale nemíchejte do toho ještě další jazyk ! 😛 Předplatné Netflixu máte ve skupině přátel za cca 90 Kč měsíčně.

www.netflix.com

Jiné možnosti, kde se koukat?

https://www.ard.de/

https://www.zdf.de/

https://www.ardmediathek.de/wdr/

https://streamkiste.tv/

Spoustu filmů najdete i na Youtube:

Odebírat novinky

Jsem Kika, lektorka němčiny online.

Učím němčinu zábavně, efektivně a tak, aby ji student použil v každodenním životě. Každý měsíc posílám studentům newsletter s novým blogovým článkem, podcasty a tipy k učení. Odebírej newsletter a uč se s námi.