Jak se učit němčinu i na cestách? 🚗

Začínají letní prázdniny. Teplé počasí, spousta výletů a akcí s přáteli, svatby, narozeninové večírky, dovolené u moře a čas strávený venku v přírodě. Úplně chápu, že člověk nemá čas a chuť sedět doma a učit se. Na filmy a seriály přes léto také moc nekoukáme a tím, že jsme v jednom kole, tak se nám nechce do ničeho pouštět. Možná byste se i přesto rádi učili nebo byli s němčinou nějak v kontaktu.

Nemám pravdu? Zkuste poslech při jízdě autem.

Ať už dojíždíte do práce, jedete zrovna na sraz s kamarádkou, nebo na koupaliště, můžete čas efektivně využít.

Poslouchejte podcasty.
Stačí vám k tomu mobilní telefon a aplikace Spotify, Apple podcasts, Google podcasts nebo další (není potřeba platit prémium!). Napíšete do hledáčku název podcastu a je to. Můžete si poslechnout jakoukoliv epizodu a případně zakliknout odběr. Epizoda podcastu se pak automaticky stáhne a můžete poslouchat offline.

Podcasthttps://www.kikasgerman.cz/blog/vyuzivas-ucinne-podcasty/

Pokud mluvenému slovu zatím tolik nerozumíte a chcete si jen naposlouchat, jak němčina zní, poslouchejte hudbu. Spousta studentů si myslí, že nemá cenu poslouchat, když rozumí jen „und“ a „aber“. To je ale nesmysl, časem začneme v písničkách rozeznávat mnohem víc slov. Naposloucháte si výslovnost, melodii a intonaci. Kromě toho se do němčiny zamilujete a zjistíte, že nemají jenom válečné marše, ale spoustu skvělých interpretů.

Musik: Spotify – TOP HITS – https://open.spotify.com/playlist/0dScsL5km4Z3c5mdR9oa9S

Kombinací hudby a mluveného slova je rádio. To je jasný. Pokud nežijete na hranicích a nechytáte české i německé stanice, pak si rádio pusťte z internetu. Moje oblíbená stanice = https://deutsch.radio.cz
Jsou to zprávy z České republiky, ale v němčině. Což je přesně to, co potřebuju. Chci zkombinovat to, že se udržuji v obraze, a zároveň trénovat němčinu. Dost často člověk ty zprávy třeba už slyšel z českých médií, a proto rozumí skvěle.

Andere Radios: https://www.radio.de/language/german

Určitě znáte videokurzy, ale věděli jste, že se můžete učit i s audiokurzem? Třeba zrovna od Goethe institutu: Audiokurshttps://www.goethe.de/de/spr/ueb/rod/da2.html . Můžete si poslouchat a nahlas opakovat, uvidíte, že toho v hlavě zůstane víc, než si člověk myslí.

Pokud rádi čtete, co takhle zkusit audioknihu? Já se přiznám, že jsem v poslední době přešla od knih právě k audioknihám. Tím, jak celý den namáhám oči při práci, si odpoledne a večer chci odpočinout a oči zavřít.
Poslouchám audioknihy nejen na cestách, ale i na pláži nebo na procházce.
Občas poslouchám podcast, ale audiokniha a nějaký známý příběh jsou podle mě jednodušší na porozumění. Zkuste třeba Malého prince, Harryho Pottera nebo dětské pohádky.

Audiobücher: https://www1.wdr.de/mediathek/audio/hoerspiel-speicher/index.html

andere Hörbücher: https://www.wmn.de/lifestyle/entertainment/hoerbuecher-gratis-und-legal-id20978


Ještě jeden poslední tip: Nastavte si navigaci v autě do němčiny. Naučíte se směry – doprava, doleva, zastavte. Zopakujete si rozkazovací způsob a vykání!


Máte nějaké další tipy, jak se učit v autě nebo v jiném dopravním prostředku? Klidně je napište do komentáře!

Pokud byste se chtěli učit s Kika´s German, najdete podcast na všech platformách. Nově ke každé epizodě podcastu také přepis mluvené řeči do textu, slovní zásoba na kartičkách a gramatika v PDF. Bonusový obsah k podcastu najdete na herohero, a bude vás stát 5 eur měsíčně. https://herohero.co/kikasgerman

Přeji vám krásné prázdniny, skvělé léto a aktuálně mávám z dovolené!

Odebírat novinky

Jsem Kika, lektorka němčiny online.

Učím němčinu zábavně, efektivně a tak, aby ji student použil v každodenním životě. Každý měsíc posílám studentům newsletter s novým blogovým článkem, podcasty a tipy k učení. Odebírej newsletter a uč se s námi.