Chceš číst v němčině?

Setkávám se se spoustou studentů, kteří si myslí, že číst v němčině ještě nemůžou. Proč? Protože zatím nemají dost dobrou úroveň a knížky jsou přece moc těžké. Jednou to zkusili, a ničemu nerozuměli. Je to frustrující. Ano, je, když nevíš, jak na to. Pojďme se společně podívat na důvody, proč číst hned od úrovně A1, jaké knihy a pomůcky k tomu využít a kde knížky koupit nebo půjčit.

Začnu asi tím, proč číst.

🥨 Němčina tě bude mnohem víc bavit.

🥨 Rozšíříš si slovní zásobu.

🥨 Gramatiku a slovíčka uvidíš v kontextu.

🥨 Pochopíš strukturu jazyka.

🥨 Do běžného života zařadíš němčinu, a ani o tom nebudeš vědět.

Jaké knihy číst?

Pokud tvůj první pokus o čtení v němčině ztroskotal na tom, že sis koupil/a Nietzscheho nebo Kafku v originále a zdrceně jsi to zavřel/a po první stránce, nedivím se. Klasická literatura je opravdu těžká. Ve všech větách jsou použité pasivní konstrukce, vytříbená slovní zásoba, a pokud zrovna nestuduješ na filozofické fakultě s úrovní C1, bude to pro tebe peklo.

Sáhni raději po zjednodušené četbě, která je šitá na míru tvé jazykové úrovni. Nemusíš se stydět, že si čteš příběh, který obsahuje pouze 300 slov (opakujících se). A ani se nemusíš bát, že by to byly knihy nesmyslné nebo nezábavné. Příběhů z knihovny DaF/DaZ jsem četla několik, a některé jsou opravdu pěkné.

Co je zjednodušená četba?

V rámci zjednodušené literatury jsou částečně upravována klasická díla, u kterých je zkracován, a v některých případech také zjednodušován, jejich obsah. Jsou to přesně knihy, kde se konečně budeš více věnovat knize a příběhu samotnému než listování ve slovníku.

Kde takové knihy najít?

Primárně se podívej v knihovně ve svém městě. V každé knihovně je regál s cizojazyčnou literaturou, a často tam najdeš právě zjednodušenou četbu. Knížky bývají označené úrovní (A1 – B2) a také značkou DaF nebo DaZ, to znamená Deutsch als Fremdsprache / zweite Sprache.

Můžeš se podívat také v knihkupectví, v Levných knihách nebo na internetu. Na webové stránce megaknihy.cz jsem jich několik našla.

Ein dramatischer Urlaub: https://www.megaknihy.cz/nemcina/271066-ein-dramatischer-urlaub.html?search_pos=3

Die Bremer Stadtmusikanten: https://www.megaknihy.cz/nemcina/271055-die-bremer-stadtmusikanten.html?search_pos=6

Knížky si můžeš koupit také na Amazonu nebo přímo od nakladatelství. Velké množství těchto knížek vydává například nakladatelství Klett nebo Cornelsen. Stačí napsat do vyhledávače: Bücher DaF/DaZ A2. Případně můžeš hledat pod heslem: Zjednodušená četba – němčina.

Cornelsen: https://www.ajshop.cz/p/lextra-daf-lekture-a2-b1-grosstadtliebe-mit-audio-cd

Pár knih objevíš také na českém ulozto.cz, případně si můžeš vyhledat konkrétní knihu podle názvu v němčině. Já jsem takhle našla knihu der kleine Prinz, v PDF. Věřím, že ty známější objevíš v PDF nebo epub, a můžeš číst ještě dnes. Na uloz.to zkus napsat přímo: Buch Deutsch | Bücher auf Deutsch | DaF Buch

  • úroveň A0 obsahuje 50 až 300 slov a z gramatiky hlavně slovesa „sein“ a „haben“
  • úroveň A1 obsahuje 200 až 600 slov a z gramatiky například způsobová a nepravidelná slovesa, rozkazovací způsob, 3. a 4. pád
  • úroveň A2 obsahuje 300 až 1400 slov a z gramatiky navíc minulý čas (Perfekt) a 2. pád
  • úroveň B1 obsahuje 800 až 2000 slov a v gramatice navíc třeba Präteritum, Konjunktiv II. a vedlejší věty
  • úroveň B2 obsahuje 1400 až 3000 slov a v gramatice třeba Vorgangspassiv a Zustandspassiv, složitější vedlejší věty

Knihy si můžeš půjčit.

Kromě knihovny ve městě využij také online knihovnu od Goethe Institut – Onleihe. Stačí se zaregistrovat a vybrat si ze široké nabídky e-booků.

Onleihe je bezplatná e-knihovna Goethe-Institutu. Aktuálně si můžeš stáhnout 23 000 e-knih, audioknih, materiálů pro studenty němčiny, časopisy a noviny a dívat se na filmy online.

Knihovna: https://www.goethe.de/ins/cz/cs/kul/bib.html

Začni tím, co už znáš.

Stejně jako u sledování filmů ti nejvíc pomůže začít s knihou nebo s příběhem, který znáš. Nemusíš se potom soustředit tak moc na děj a rozumět úplně všechno. Stačí ti porozumět kostře příběhu, soustředit se na novou slovní zásobu a sledovat jednotlivé věty a fráze. Já doporučuji známé příběhy jako Harry Potter, Pán prstenů, Malý princ nebo pohádky jako Karkulka, Jeníček a Mařenka, případně Sněhurka. Možná cokoliv, co už znáš v češtině. Já jsem si takhle v angličtině přečetla knihu: Me before You, a bylo to pro mě snadné, protože jsem už třikrát viděla film. (PS: I u knihy jsem brečela :D)

Do úrovně B1 bych se vyhnula seberozvojovým knihám, stejně tak odborné literatuře nebo té klasické. Doporučuji romány, novely, pohádky a lehké čtení, kde není příliš postav a příliš složitostí. Já čtu ve španělštině kratičké knihy, s maximálně 100 stránkami.

Knihy pro děti

Pohádky mají rády děti, ale i dospělí. Pár jich najdeš na internetu, a to jak v podobě ke čtení, tak v podobě audioknih k poslechu. Problém u pohádek je trochu slovní zásoba. Často se nám v nich objevují slovíčka, která neznáme – trn, kolovrat, čaroděj, kotlík. Jsou to slova, která mohou bránit porozumění, a když si je vyhledáš, k ničemu moc nejsou, protože je těžko použiješ během svého Alltag. Doporučuji tak číst pohádky, jejichž děj už znáš a slovíčko trpaslík nebo kolovrat tě nerozhází a domyslíš si to podle kontextu. Mnohem víc se pak můžeš soustředit na gramatiku a použité konstrukce ve větách.

Pár dětských knih najdeš zde: https://www.labbe.de/Kinder-Hoerbuecher/Maerchen-zum-Lesen/

Bez slovníku, ale s překladem?

Pokud ti to nedá a potřebuješ si překládat všechna jednotlivá slova, doporučuji při čtení využít aplikaci ReadLang. Je to aplikace, díky které na neznámé slovo klikneš a ona jej přeloží. Nemusíš tak nikde listovat ve slovníku ani si slovíčko kopírovat a vyhledávat, nebo jej vyťukávat do překladače. Více o této aplikaci mluvím ve svém podcastu/videu zvaném 🍢Jednohubka – Jak (se) učit německy. (Najdeš na YouTube nebo v podcastu Kika’s German, z 12. dubna 2023)

readlang.com

I přesto tě chci ale upozornit na fakt, že pokud hledáš ve slovníku více než 30 % slov, vybral/a sis knihu, která není vhodná pro tvou úroveň. Čtení tě brzy bude demotivovat a frustrovat.

Je potřeba, abys při čtení rozuměl/a alespoň 70 %. Aby ses mohl/a soustředit na obsah knížky a jen sem tam vyhledal/a nějaké opakující se slovíčko, případně důležitý výraz pro pochopení textu. Rozhodně si nehledej takové „drobky“ jako třeba slovíčka sogar, doch, einige…, to jsou slova, která je super znát, ale pro příběh nejsou stěžejní a jen se zdržuješ. Čti tak, aby ti to dělalo radost a na příběh jsi se těšil/a.

A co si myslím o zrcadlové četbě?

Zrcadlová četba je kniha, kdy je na jedné straně text v němčině a na druhé straně v češtině. Já osobně si myslím, že to moc efektivní není. Nejsem zastáncem překladové metody a mám pocit, že oči sklouznou vždy automaticky k české verzi a mozek se na cizí jazyk tolik nesoustředí. Nakonec zjistíš, že čteš vlastně v češtině, protože dřív, než se zamyslíš nad tím, co chtěl v němčině autor říct, přečteš český odstavec. Určitě je to ale možnost, jak číst.

pro pokročilejší studenty Der Grosse Gatsby, Velký Gatsby (B1-B2) – https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/velky-gatsby-der-grosse-gatsby-zrcadlova-cetba-52543672

pro začátečníky Heidi, děvčátko z hor (A1-A2) – https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/cetba-pro-zacatecniky-n-heidi-devcatko-z-hor-a1-a2-398473627

A jak si čteš ty? Co byla tvá první kniha v němčině? Pustíš se do čtení? 🥨

Dej mi vědět a nezapomeň, že se můžeš učit s Kika’s German. Stačí si najít nejvhodnější způsob – Mentoring, Skype lekce, Konverzačky nebo skupinový kurz v Google Classroom. Ať tak, nebo tak, získáš ode mě spoustu tipů, jak se učit zábavně a efektivně. www.kikasgerman.cz

Odebírat novinky

Jsem Kika, lektorka němčiny online.

Učím němčinu zábavně, efektivně a tak, aby ji student použil v každodenním životě. Každý měsíc posílám studentům newsletter s novým blogovým článkem, podcasty a tipy k učení. Odebírej newsletter a uč se s námi.