7 tipů, jak se zlepšit v psaní ✍🏻

Jak trénovat psaní? Je to disciplína, kterou často vynecháváme, protože se nám nechce. Co bychom komu psali, a kde? Jenže je to moc důležitá disciplína, vyžadována u jazykových zkoušek, u maturity, ale také v práci. Psát emaily, případně zprávy a příspěvky na sociální sítě budete denně, a pokud se pohybujete v německy mluvícím prostředí, možná budete občas potřebovat napsat i dopis, omluvenku do školy nebo vzkaz sousedce. Nedělejte zbytečné gramatické chyby. Psaní můžete natrénovat zábavně a jednoduše, a rozhodně nemusíte psát eseje jako k maturitě.

V němčině jsou často důležité detaily, zejména ü, ä, ö. Pokud tečky nad u, a, o vynecháte, jedná se o jiné písmeno, a mění se nejen výslovnost, ale i význam. (ich hatte – měla jsem / minulý čas x ich hätte – měla bych / podmínka)

Mám pro vás několik tipů, jak se v psaní zlepšit.

1. Pohlednice z dovolené

Pošlete kamarádce, kolegyni nebo svojí lektorce němčiny pohlednici s textem v němčině. Je to pár vět, ale určitě vás donutí se zamyslet, jak se které slovo píše, kde udělat čárku nebo zdvojenou souhlásku.

Pokud jste už z dovolené doma, využijte online pohlednice!

2. Přepiš článek svými slovy

Zkus si přečíst nějaký zajímavý článek /nebo si poslechnout podcast, podívat se na video/ a přepiš jeho obsah vlastními slovy. Většinou lépe rozumíme než aktivně jazyk používáme. Je to skvělý trik na porozumění, a pak také na trénink psaní. Zkus shrnout obsah v pár větách a zkontroluj si písemnou formu hlavně u nových slov, třeba na duden.de.

3. Přepisuj mluvené slovo

Pusť si podcast, zpomal na 1,5 nebo ještě víc a piš, co slyšíš. Jak se to vyslovuje? A jak se to píše? Uslyšíš třeba ,,Kom-pjú-tA”a přitom píšeš Computer. Jak ti to půjde u cizích slov?

Skvělý je zpomalený podcast Langsam gesprochene Nachrichten, který najdeš v podcastové aplikaci.

Dalších 7 tipů najdeš na mém instagramu. Psaní jsem se věnovala první srpnový týden (1 – 7.8.2022) v srpnové výzvě – 31 Tipps für dein besseres Deutsch.

Pokud tě zajímá více tipů, jak se učit zábavně a smysluplně, z autentických materiálů, stáhni si moje PDF, kde najdeš 31 tipů pohromadě anebo sleduj instagram @kikas.german, a vyzkoušej si každý den jeden malý tip rovnou v praxi.

PDF ke stažení zdarma zde.